Dünya
  • 7.10.2008 00:59

AMERİKALI KOMUTANDAN PKK OPRASYONU AÇIKLAMASI

ABD'nin, Irak'ın kuzeyinden sorumlu 1. Zırhlı Tümeni'nin komutanı Tümgeneral Mark Hertling, Türkiye'nin, Irak'ın kuzeyine düzenlediği askeri operasyonların, gelen istihbarat ve Türkiye'deki hedef belirleme sürecine bağlı olarak gerçekleştiğini ve terör örgütü PKK'nın hedeflendiğini söyledi.
ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlenen bir oturuma telekonferansla bağlanan Mark Hertling, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Türkiye'nin, kuzey Irak'a düzenlediği son operasyonlara ilişkin bir soru üzerine Hertling, “Türkiye'nin, terör örgütü PKK'yı hedef aldığını” vurguladı ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Türk yetkililerle bu konularda sürekli temasta olduğunu aktardı.
Pentagon Halkla İlişkiler Sorumlusu Bryan Whitman'ın yönetiminde düzenlenen telekonferansta Hertling, Türkiye'nin operasyonlarını izlediklerini bildirdi ve operasyonların sıklığının, Türkiye'nin aldığı istihbarata ve hedef belirleme sürecine bağlı olarak değiştiğini kaydetti.
ABD güçlerinin, sınırdaki operasyonlara bir biçimde katılma niyeti olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Hertling, PKK saldırılarının, kuzeydeki bölgesel yönetimin denetimindeki alanlarda gerçekleştiğini ve bu bölgede ABD güçlerinin değil peşmergelerin bulunduğu yanıtını verdi.
Hertling, kuzeydeki bölgesel yönetimin de Irak hükümetine bağlı olduğu için, Irak'ın bir parçası olarak Türkiye ile temasta bulunduğuna işaret etti. Hertling, bölgede olanların Türkiye ve Irak hükümetleri arasında görüşülmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER