Dünya
  • 11.9.2018 08:00

Amerikalı senatörden alçak iftira!..Suriye'de bir tek Türkiye kimyasal bomba kullandı

 Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Richard Black; Suriye’de adlarında farklı özlerinde aynı olan tüm terör örgütlerin mutlaka yok edilmeleri gerektiğini vurgularken; İdlib’te bulunan teröristlerin sadece Suriye ve bölgeyi değil, tüm dünya ve insanlığa karşı ciddi bir tehlike teşkil ettiklerinin altını çizdi.

Rusya’nın Sputnik Akansına açıklama yapan ABD’li Senatör Black; İdlib’te teröristleri tamamen yok etmenin tüm insanlık ve medeniyeti için mutlak bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Senatör Black Batılı devletler ve müttefiklerinin kimyasal silah kullanma konusunda Suriye devletine bulunduğu suçlamaları çürütürken; güvenirlikleri olan gazetecilerin iddia edilen kimyasal saldırılar konusunda araştırmalar yürüttüklerini ve suçlamaların asılsız olduğunu kanıtladıklarını ifade etti.

Suriye’de yedi yıldan fazla süredir iddia edilen tüm kimyasal silah saldırılarını inceleyip araştırmalarda bulunduğuna dikkat çeken ABD’li Senatör Black; bu saldırıların istisnasız tümünün Türkiye rejimi veya başka yabancı istihbarat cihazlarının işbirliği ve desteği ile teröristler tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edildiğinin altını çizdi.

Senatör Black ABD idaresinin kesinlikle terörle mücadele etmediğini, sadece terörle mücadeleden söz edip terörü Ortadoğu’daki savaşlarında edat olarak kullandığını vurguladı.

ABD ile Esad arasında kritik temas

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD'nin Virginia Eyaleti Senatosu Richard Black ile görüştü...

Toplantıda, yaşanan son gelişmeler ve ABD'nin bölgedeki politikası üzerinde konuşuldu. Çin haber sitesi Xinhuanet'ten edinilen bilgilere göre; Esad'ın ABD'nin savaşı destekleyen politikaları yerine barışçıl hamlelerde bulunmasının hem ABD hem halk için daha yararlı olacağını belirtti.

Senatör Black, ABD'nin bölgedeki politikaları sonucunda bölge halkının, ABD'ye olan güvenini kaybetmesine yol açtığını ifade etti. Başkanlık Basın Dairesi tarafından hazırlanan raporda Senatör Black'in, "Suriye'de isyancılardan kurtarılan bölgelerin tekrar özgürleştirilmesi" açısından takdirini dile getirdiği belirtildi.

Toplantıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Esad hükümetini, İdlib vilayetine saldırı başlatma konusunda uyardığı ifade edildi.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın geçtiğimiz günlerde Suriye'nin İdlib vilayetine kimyasal saldırı planında olabileceğini iddia etmişti. İddianın, Rusya, İran ve Suriye tarafından reddedildiği belirtildi. Suriye hükümeti yetkilileri ve müttefiklerinin, kimyasal silah kullanma iddiasının ABD ve müttefikleri tarafından, menfaatleri için provakasyon amaçlı yapıldığını belirtti.

Yorumlar (2)

  • - İFTİRA MI?

    SURİYE'DE KULLANILAN İLK KİMYASAL SİLAH İLE ADANA'DA YAKALANAN KİMYASAL SİLAH AYNI ÇIKMIŞ. PULİTZER ÖDÜLLÜ GAZETECİ AÇIKLAMIŞTI. BM LABORATUVARDA BU İNCELEMEYİ YAPTIRMIŞ VE AYNI KİMYASAL SİLAH OLDUĞU BİLGİSİ DOĞRULANMIŞ.

  • - HADİ BUYUR?

    ABD TÜRK DEVLETİ KİMYASAL SİLAHI SURİYE'DE KULLANILMASINI SAĞLADIYSA ABD BİZE DE VURABİLİR? ÖYLE YA? ESAD KULLANIRSA VURUYORLAR DA TÜRKİYE KULLANIRSA NEDEN VURULMASIN?

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER