Gündem
  • 21.1.2020 11:14

Ankara’nın içme suyuna lağım suyu karışıyor!

Çöken atık su tesisi 45 gündür onarılamadı... CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi, çöken atık su tesisini zamanında onaramadığı için günlük 1 milyon metreküp kanalizasyon suyu Ankara Çayı’na karışıyor.

Ankara’nın atık suyunu Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’ne taşıyan 4.5 metre çaplı ana kollektör hattında 5 Aralık 2019 tarihinde arıza meydana geldiği, bunun üzerine ASKİ Genel Müdürlüğü’nün arızanın 2 km gerisinde kanalı kapatarak Ankara Çayı’na direkt günlük 1.000.000 metreküp atık suyu deşarj ettiği ve bu durumu Çevre Bakanlığı’na 18.12.2019 tarihinde bildirdiği ortaya çıktı. Bu durumun tesisin devreye alındığı 1996 yılından beri yaşanmadığı öğrenildi. Sakarya nehrinde ciddi kirlilik meydana getirecek olan bu arızanın nedeninin, hattın üzerinde dolgu olması ve buradan gerekli tedbirleri almadan ağır tonajlı hafriyat kamyonları geçirilerek hatta çökme ve patlama yaşanması olduğu belirlendi.

Ankara’nın içme suyuna kanalizasyon karışıyor!

1.5 ayı boşa geçirmişler

Öte yandan; ASKİ‘nin arızayı gidermek için çalışmalara arızanın başladığı gün elinde gerekli makina parkı olmasına rağmen sadece birkaç makina ve kamyonla başlayarak yaklaşık 1.5 aylık süreyi boşa geçirdiği öğrenildi. Kazıya yanlış yer olan topuk kısmından başlandığı için son yağışlarla birlikte çökme hızlandı. Kazı işlemine kademeli olarak başlanması gerekirken direkt ve dik olarak başlandığı için çökmenin arttığı ve sürecin uzadığı belirlendi.

45 günde zor düzelir

Kazı işlemine yeteri kadar kepçe ve kamyonla başlanmadığı için arızanın halen devam ettiği, bu durumda hat yenileme çalışmasının en az 45 gün daha süreceği ifade edildi. Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’ne atık su verilemediği için tesisteki kurulu gücü 4.2 MV olan elektrik üretim motorları da çalıştırılamıyor. Günlük 60.000 liralık enerji kaybı olan tesiste sistem yeniden devreye alınıncaya kadar geçen sürede kayıp 3.500.000 lirayı geçecek.

ASKİ’ye 72 bin TL ceza kesilmiş

Ankara ilindeki birtakım yerleşim alanlarında oluşan ve yönetimi ASKİ’nin sorumluluğunda olan evsel/kentsel atık suların, Su Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği hüküm ve esaslarına aykırı şekilde Hatip Çayı, Kirmir Çayı ve Ankara Çayı gibi alıcı su ortamlarına deşarj edilmesi nedeni ile 16.01.2020 tarihinde Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ASKİ’ye 72.197 TL idari para cezası uygulandığı öğrenildi.

 Hasan Eğrigöz  Ankara

KAYNAK : YENİ AKİT

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Keçiören köprüsü çökmesin diye kanala akan suyu azalttılar bunu iktidardan destek alan Melih GÖKÇEK başaramadı siz mi başaracaksınız.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER