Gündem
  • 26.6.2014 16:28

Ankara'dan IŞİD'e katıldı, vuruldu sınıra bırakıldı

Ankara'da oturan 14 yaşındaki Taylan Ö. Y., 45 gün önce evden kaçıp, sınırı geçerek Suriye'de El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarına katıldı.

Suriye'de meydana gelen patlamada bacağından yaralanınca Türkiye sınırına bırakılan ve Şanlıurfa'da tedaviye alınan çocuğun babası Yaşar Yaradılmış, aileleri çocuklarına sahip çıkmaları konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Ankara'nın Altındağ ilçesinde oturan ilkokulu 7'nci sınıfta terk ederek günlük işlerde çalışan Taylan Ö. Y., geçen mayıs ayında, işe gideceğini söyleyerek evden ayrıldı. İddiaya göre, Y. sosyal medya hesaplarından iletişim kurduğu biri Azeri 4 kişiyle birlikte önce Gaziantep ardından Kilis'e geçti. İddiaya göre, Y. ve beraberindekiler Kilis'in Elbeyli ilçesinden kaçakçıların yardımıyla sınırı geçti ve Suriye'nin Rakka kentine giderek IŞİD saflarına katıldı. Bu sırada çocuğuna ulaşamayan emekli babası Yaşar Y. ise polise kayıp başvurusunda bulundu. Polis ve ailesinin aradığı çocuk 3 gün sonra telefonla babasını arayarak, "Suriye'deyim ve geri dönmeyeceğim. Beni merak etmeyin" dedi.

SINIRA BIRAKILDI, ARAP OLDUĞU SÖYLENDİ

Geçen 23 Haziran günü Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde devriye görevi yapan askerler, sınır hattına getirilen yaralı bir kişiyi fark etti. Gruptakiler, Rakka'da meydana gelen patlamada çocuğun yaralandığını söyleyerek askerlerden yardım istedi. Askerlerin aldığı ve ismini Mehmet El Ahmed olduğu söylenen baygın haldeki çocuk, önce Akçakale Devlet Hastanesi'ne ardından Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Patlama ile şarapnel parçalarının sağ bacağını yaraladığı çocuğa Şanlıurfa'da doktorlar müdahale etti. Yapılan müdahale sonrası servise alınan çocuk, burada bir kişinin telefonunu aldı ve babasını arayarak Şanlıurfa'da olduğunu söyleyerek yardım istedi.

Oğlundan gelen telefonun ardından Şanlıurfa'ya gelen baba yaralı çocuğunu hastanede buldu. Hayati tehlikesi bulunmayan ve tedavisi süren Taylan Ö. Y.,, internette dolaşırken sosyal medya hesaplarından tanıştığı kişilerle konuştuklarını ve 5 kişiyle birlikte Suriye'ye geçtiğini ifade etti. İnternette cihat ve IŞİD'e ilişkin yapılan propagandaların etkisiyle ailesini terk ettiğini söyleyen Y. şöyle konuştu:

"Biri Azeri 5 kişi olarak Kilis'te kaçakçılara para vererek Suriye'ye geçtik. Burada karşılaştığımız IŞİD militanları bizi Rakka'ya götürdü. Burada 1,5 ay boyunca islami dersler aldık. Bir gün yine benim bahçede bulunduğum sırada bir anda çatışma çıktı ve patlama olunca ben de bacağımdan yaralandım. Bayılmıştım ve bir arabayla beni sınırda bıraktılar. Sonra askerler hastaneye getirdi, tedavi ettirdi. Suriye'ye birlikte gittiğimiz kişiler birkaç gün kaldıktan sonra pişman olup döndüler. Ben dönmemiştim ama şimdi geri dönmediğim için çok pişmanım."

BABADAN AİLELERE ÇAĞRI

Oğluna kavuşmanın sevincini yaşayan 5 erkek çocuk babası Yaşar Y., oğlunu akşam saatlerinde Ankara'ya götüreceğini söyledi. Oğlunun başına gelenlerin tüm ailelere örnek olmasını isteyen baba Yaşar Yaradılmış şöyle konuştu:

"Bana gelen telefon üzerine Şanlıurfa'ya geldim ve oğlumu hastanede buldum. Çocuğumun Suriye'ye gitmesinin sebebi internet üzerinde yaptığı sohbetlerdir. Oğlum burada beyninin yıkanması ile cihat için evden kaçmış ve sınırı geçerek Suriye'ye gitmiştir. Ben tüm yetkililerden başka ailelerin canının yanmaması için sınır hattında önlemlerini artırmalarını istiyorum. Sınırlarımız kontrol altına alınsın, artık anne ve babalar gözyaşı dökmesin. Bizim yaşadığımız bu olay tüm anne ve babalara ders olsun. Aileler çocuklarına sahip çıksın. Biz laik ve inançlı insanlarız, asla IŞİD kurallarını savunmadık ve o düşünceyle uzaktan yakından alakamız yok. İnsanlar, çocuklarının benzer duruma düşmesini engellemek için internette yaptığı tüm aktiviteleri takip etsin."
Ali LEYLAK-Ömer ŞULUL / ŞANLIURFA,(DHA)

 

 

 

 

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER