Gündem
  • 30.7.2017 16:05

Antalya'da 100 dükkan kül oldu

Antalya’da bir çarşıda çıkan yangında 100 dükkan zarar gördü. Dükkan sahiplerinin sinir krizi geçirdiği yangında sabotaj ihtimali üzerine 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi Aspendos Bulvarı üzerinde yer alan Festival Çarşısı'ndaki bir dükkanda saat 11.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. İçerisinde 540 dükkanın bulunduğu çarşıda çıkan yangın, büyüyerek diğer dükkanlara da sıçradı. Yangını gören vatandaşlar durumu hemen Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine 20’nin üzerinde itfaiye aracı ve çok sayıda polis yönlendirildi.

İtfaiye ekipleri yangının çevredeki ev ve iş yerlerine sıçramaması için yoğun çaba sarf ederken, bazı itfaiye erleri dumandan etkilendi. Polis ise çevrede güvenlik şeridi oluşturdu. Dükkan sahiplerinin bazıları iş yerindeki eşyaları yanmaması için dışarıya çıkardı. Yangında dükkanları zarar gören esnaflar sinir krizleri geçirirken, gözü yaşlı esnafları çevredeki vatandaşlar zorla sakinleştirdi.

Yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından kontrol altına yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları devam ederken, polis yangınla ilgili çevrede yaptığı araştırmada sabotaj ihtimali nedeniyle şüphelendiği 2 kişiyi gözaltına aldı. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangın dükkanları kullanılamaz hale getirdi.

100 İŞYERİ KÜL OLDU

Festival Çarşısı Halk Pazarı Dernek Başkanı Muzaffer Canoğlu, yangında her biri 20-25 metrekare, çoğunluğu depo olarak kullanılan 100 işyerinin zarar gördüğünü söyledi. Canoğlu, esnaf olarak 11 yıldır acı bir süreç yaşadıklarını belirterek, "Ekonomik krizden dolayı iş yapamayan esnaf zaten ayakta zor duruyordu. Turist gelmediği için de yavaş yavaş dükkanlarını boşaltıyorlardı. Bir çok işyeri depo olarak kullanılıyordu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yıl sonunda esnafın eski Doğu Garajı'ndaki yerine taşınacağını söylemişti" dedi.

Çarşıda 375 esnafın 540 işyeri olduğunu belirten Muzaffer Canoğlu, maddi hasarın büyük olduğunu, şu an için bir rakam söylemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Yangın sırasında hemen yan taraftaki bir restoranda çalışan Mustafa Kurmalı, “Yangın biz temizlik yaparken buradan hafif dumanlar çıkmaya başladı. Duman yükseldi ve şartelleri kapattık. Bizim dükkana bir şey olmadı ama diğer dükkanlara sıçradı. Elektrik kontağından çıkmış olabilir” dedi.

Yangın ilgili soruşturma başlatıldı.

 

İLGİLİ HABERLER