Gündem
  • 19.10.2020 11:44

Antalya'dan ateşlediğimiz milli SOM füzesi Konya'da otobüsü vurdu

Savunmada çığır açan füze: 300 km öteden otobüsü tuzla buz etti

Hava savunma sistemlerinin etkili menzillerine girmeden ateşleniyor. Hem durağan hem de hareketli hedefleri tam isabetle vuruyor. İHA ve SİHA'lara entegre edilmesi planlanan Satha Atılan Orta Menzilli füzeler ile savunmada yeni bir sayfa açılması bekleniyor. Savunmadaki Türkler programının bu haftaki konuğu, hava kuvvetlerinin en etkili mühimmatlarından biri de olan SOM Seyir Füzeleri. Antalya'dan Konya'ya yapılan testlerde 300 kilometre öteden hedefleri nokta atışıyla vurabilen füzeler için 800 km testleri yapılıyor.

SOM (füze)

SOM Seyir Füzesi, TÜBİTAK SAGE'nin tasarladığı hedefe yüksek isabet yeteneğini haiz sabit kanatlı hava platformlarından atılabilen yeni nesil bir seyir füzesidir.Füze, ilk olarak 10-13 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenen IDEF 11 fuarında protokolün yer aldığı birinci günü sergilenmiş ancak ikinci gün sergiden kaldırılmıştır.

Füze kamuoyuna 4 Haziran 2011 günü İzmir Çiğli hava üssünde Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. kuruluş yılı kutlamalarında teşhir edilmiştir. 2006'dan beri tasarlanan füze, Türkiye'nin yerli imkanları ile, kuşbakışı 300 km uzaklıktaki sabit ve hareketli hedefleri vurmak için ürettiği ilk füzedir.Füzenin üretim ve yurt dışı pazarlama iş sorumlulukları ise Roketsan'a yüklenmiştir. Füzenin A, B1, B2, C1 ve C2 olarak 5 ana versiyonu ile F-35 uçaklarında gövde içinde taşınmak üzere katlanır kanatlı ve daha küçük boyutta SOM-J versiyonu planlanmıştır. C1 ve C2 için çalışmalar devam etmektedir.

300 kilometre uzaklıktaki hedefleri bütün testlerde tam isabetle vurmuştur. Şimdi 800 kilometre uzaklıktaki hedefler için geliştiriliyor

 

İLGİLİ HABERLER