Dünya
  • 30.4.2019 21:56

Apple'nin Amerika'sı Huawei'ye izin veren ülkeleri uyardı

ABD'den Huawei'nin 5G'ye erişimine izin veren müttefiklerine uyarı

ABD, Huawei'nin mobil internette 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıkladı.

 

ABD, Çin'in akıllı telefon devi Huawei'nin mobil internette 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıkladı.

ABD'nin siber güvenlik ve uluslararası iletişimden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Strayer, sınırlı ölçüde de olsa Huawei gibi güvenmedikleri firmaların müttefiklerinin 5G teknolojisine geçişlerinde rol almasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Strayer, "ABD, Huawei ya da bir başka güvenilmeyen satıcının 5G şebekesinin herhangi bir kısmına erişmesini risk olarak görüyor." dedi.

İngiltere'den sınırlı erişime yeşil ışık

İngiliz Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Çinli tedarikçiye 5G internet şebekesinin özünü oluşturmayan bölümlere erişme izni verme kararı aldığı geçtiğimiz hafta basına sızdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, 28 Nisan'da yaptığı açıklamalarda İngiltere hükümetini, bu konuda tekrar düşünmeye ve "ihtiyatlı" olmaya çağırdı. Hunt, İngiliz hükümetine Çin'in yerli firmalarını gerekli durumlarda devletlerine istihbarat sızdırmaya zorlayan 2017 yılında çıkardığı bir yasayı hatırlattı.

Çin'in İngiltere Büyükelçisi Liu Xiaoming da The Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamalarla tartışmalara katıldı. Xiaoming, Büyük Biritanya'yı "milli çıkarlarına uygun bağımsız bir karar almaya" çağırdı.

İLGİLİ HABERLER