Yaşam
  • 30.6.2008 08:58

ARABASI OLANLAR BU HABERİ MUTLAKA OKUYUN!

Petrol fiyatları 142 doları geçti. Pahalılıkta dünya rekortmeni Türkiye’de, benzinin litresi 3.53 YTL’ye çıktı. Peki nasıl daha az yakıt harcayabiliriz?

Bu sorunun cevabını Peugeot 308 HDi ile İstanbul-Antalya parkurunda
100 km’de ortalama 3.5 litre yakıt harcayarak rekor kıran Erkan Altınsoy’a sorduk. İşte işin uzmanından yakıt tasarrufunun püf noktaları...

Lastik basıncının düşük olması tüketimi artırır. Lastik basıncının hangi aralıkta olması gerektiği sürücü kapısının içindeki bir plakanın üzerinde yazar. Burada belirtilen asgari değere dikkat edilmeli.

80 km/s’ye kadar hızlarda aracın camları 3-4 cm açılarak havalandırılması yakıt tüketimini fazla artırmaz. Daha yüksek hızlarda camlar kapatılarak havalandırma fanı kullanılabilir. Bu da yeterli değilse, klimanın düşük oranda kullanıldığı bir ayar seçilmeli. Manuel klimada mavi çizgiden kırmızıya doğru yaklaşılmalı. Otomatik klimalı araçlarda ise klima 23-24 dereceye ayarlanmalı.

Mümkün olur olmaz, sabit seyir hızına çıkmak ve o hızda kalmak gerekiyor. 60km/s’ye kadar, 5’inci vitese en kısa sürede geçmek için, süratli şekilde hızlanmayı tercih etmek gerekir. 80-90 km’nin üzerindeki hızlar tüketimi artırır.

Motorun özelliklerine bağlı olarak yüksek vites seçilmeli. Vitesleri zamanında değiştirmek de yakıt tüketimini azaltacaktır. Dizel araçlarda 1.750-2.000 dakida/devirde, benzinli araçlarda 2.400 dakika/devirde vites yükseltin.

Yokuşta motora fazla yük bineceği için tüketim düz yola göre daha fazla olur. Tüketimi azaltmak için yokuştan önce düzlükte biraz hızlanmak, yokuşta gazı sabit tutmak ve hız azalsa da artırmamak gerekir. Yokuştan inerken yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtı tamamen kesecektir.

Motorun özelliklerini en verimli şekilde kullanmak için aracın torkunun hangi devirlerde en yüksek olduğuna dikkat etmek gerekir. Örneğin, dizel motorların en verimli ve en yüksek performanslı olduğu devirler (motordan motora değişmekle birlikte) 1.600-3.000 dakika/devir arasıdır. Bu da şu anlama gelir; herhangi bir viteste 3500 dakika/devirde gitmektense, vites büyütüp 2.000-2.500 civarında gitmek, yakıt tüketimi açısından çok daha verimlidir.

Öndeki araçlarla belirli mesafe bırakarak ve trafiği dikkatle izleyerek öndeki araçların yavaşladığı durumlarda gazdan daha erken ayağınızı çekerek tüketimi azaltmak mümkün. Frene her bastığımızda verdiğimiz gazın boşa gittiğini unutmamak gerek. Trafik ışıklarının kırmızı olduğu görüldüğünde uzaktan gazı bırakmak ve vitesle yani motor freniyle yavaşlamak yakıt tüketimini azaltır. Trafik ışıklarının birçoğunda süreler gösteriliyor. 25 saniyeden fazla bir süre varsa, motoru durdurmak ve 2-3 saniye kala çalıştırmak tüketimi azaltır.

Yol boş olduğunda en yüksek viteste ve mümkün olduğunca düşük bir devirde gitmek yakıt tüketimini en aza indirir. Bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s’ye göre iki kat fazladır. Otoyolda giderken 130 km/s yerine 110 km/s ile gitmek her 100 km’de yüzde 15-20 tasarruf sağlar. Gideceğiniz 100 km’lik mesafeye de sadece 8 dakika sonra ulaşmış olursunuz.

Yol bilgisayarı anlık tüketimi gösterir. Yol bilgisayarının yardımıyla motor devrini ve vites seçimini en düşük tüketime göre ayarlamak mümkün.

Araç satın alırken hız sabitleyici tercih edilebilir. Otoyolda önemli oranda yakıt tasarrufu sağlıyor.

İLGİLİ HABERLER