Gündem
  • 9.6.2014 23:09

Arınç, 'Sabırla olayları takip ediyoruz'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Genelkurmay Başkanlığımızın açıklaması son derece dikkatle okunmalıdır. Sabırla olayları takip ediyoruz. Yoksa, bayrak direğine çıkmaya çalışıp da, o bayrağı oradan yere indirmeye cüret eden kişiye herhalde cezası o anda verilirdi” dedi.
Yerel Medya Özendirme Yarışması Ödül Töreni, TBMM Tören Salonu’nda düzenlendi. Törene, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü İbrahim Şahin, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, TGRT ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, gazete, televizyon temsilcileri ve diğer yetkililer katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç yaptığı konuşmada, Atatürk’ün iki kurumun kurulması için talimat verdiğini söyleyerek, bunların birisinin Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, diğerinin de Anadolu Ajansı olduğunu kaydetti. Arınç, bu kurumların 94. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatarak, Anadolu Ajansı’nın kuruluşunun farklı etkinliklerle kutladıklarını ifade etti. Arınç,“Sadece yerel medya değil, ulusal medya açısından da, gazetecilere sağlanan kolalıklar açısından da, eğitim seminerleri açısından da, dünyanın pak çok yerindeki basın müşavirlikleri ile, basın ataşelikleri ile, kurumda uzman bulmak çok zordu. Halkla, medyayla barışık, enformasyon görevini yapmaya gayret eden, bunu başarıyla bence ifa eden Basın Yayın Enformasyon sistemimiz vardır. Bu sistemi devlet enformasyon sistemi olarak belli kişilere bilgi vermektedir. 350’ye yakın yerel medya dijital ortama aktarılmıştır ve herkes bunun iphone veya bilgisayarına yükleyebilir, buradan yerel medyayı da takip edecek duruma gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Arınç, TRT‘nin 50. yılını kutladıklarını kaydederek, TRT’nin bütün dünyada izlendiğini ifade etti. Arınç, Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yaşanan bayrak indirme ile ilgili olaya değinerek, “Alçakça bir harekettir. Çok şükür, Türkiye’de kendini bilen, bu ülkeyle bağlı olan herkes bayrağımıza, vatanımıza, ülkemize çok sevgi duyduğunu bildiğimiz herkes, bu hainliği, ihaneti, alçakça hareketi sadece Silahlı Kuvvetler, cumhurbaşkanımız değil, bütün siyasetçiler, kurumlar Meclis Başkanımız da dahil olmak üzere kınadılar. Silahlı Kuvvetler’de çok ciddi bir açıklama yaptı. Bu olayın nasıl cereyan ettiğini ortaya koydu” dedi.

Şiddet dilinin terk edilmesi gerektiğini ifade eden Arınç, “Bazı gazeteciler, gazeteler var ki, kaleminden kan damlıyor. ‘Çözüm süreci başarılı mı olacak’ endişesi taşıyanlar var. Daha birkaç gün önce Diyarbakır’da ‘Çözüm Süreci Çalıştayı’ düzenledik. Siyaset adamları, gazeteciler, fikir adamları burada konuşmalar yaptılar. Düşüncelerini açıkladılar. Bugün yapılanlar neyin nesi? Kendisini gizleyen askerle polisle çatışmak iççin ellerindeki molotof kokteylini uzun namlulu silahları ateşleyen insanlar var. 15 aydan bu yana devam eden sürecin bir an önce bitmesini, eylemlere dönülmesini istiyorlar. Kandil başka türlü hareket ediyorlar. Biz bazı küçük olaylara belki tahammül ediyoruz” diye konuştu.

İlk defa Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçileceğini söyleyen Arınç, hükümeti korkutmak, pazarlık masasına oturtmak gibi düşüncelerinin olabileceğini ifade etti. Arınç, hükümete kimsenin diz çöktüremeyeceğini kaydederek, biraz daha sabredeceklerini, görevlerini yerine getireceklerini söyledi. Arınç, “Genelkurmay Başkanlığımızın açıklaması son derece dikkatle okunmalıdır. Sabırla olayları takip ediyoruz. Yoksa, bayrak direğine çıkmaya çalışıp da, o bayrağı oradan yere indirmeye cüret eden kişiye herhalde cezası o anda verilirdi” dedi.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 7 Haziran 1920 yılında kurulduğunu hatırlatarak, bugün gelinen noktada dünyada ve Türkiye’de büyük bir değişim geçirdiğini söyledi. Karakaya, “Son yıllarda kurumumuzun kat ettiği gelişmede en büyük pay başbakan yardımcımız Bülent Arınç’ındır. Bu vesileyle kendilerine şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına huzurunuzda şükranlarımı arz ediyorum. Kurumsal kimliğimiz, çalışanlarımız5ın katkıları alınarak, profesyonel ekiplerle çalışılarak yenilendi. Bu değişiklikleri farkındalık yaratmak bakımından başarılı sonuçlar getirdiğini şimdiden görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Yeni medya konusunda çalışma başlattıklarını kaydeden Karakaya, internet haberciliği, blog yazımı, sosyal medya konuları araştırdığını ifade etti. Karakaya, yerel medyaya yönelik çalışmalarının önemli bir yer tuttuğunu söyleyerek, Anadolu’nun sesi mobil yazılım uygulamasının olduğunu kaydetti.

TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, Radyo Haber Programı 3. Kayseri Kolej FM’den Sermin Selda Polat’a ödülünü verdi. Erzurum’dan Pusula gazetesi muhabirleri Ayşe Nur Bayram ‘Röportaj’ dalında 2.’lik ve Ahmet Aygün ‘Mizanpaj’ dalında 3.’lük ödülünü aldı.

İLGİLİ HABERLER