Gündem
  • 2.6.2014 21:44

Arınç sert çıktı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın sunumuna ve faiz indirimine ilişkin bir soruya Arınç, "Faiz konusu Merkez Bankası'nın görevlerinden birisidir. Merkez Bankamızın bağımsızlığı esastır. Bu ilkeden bugüne kadar şaşmadık bundan sonra ada şaşmaya niyetimiz yok. Biz güçlü bir ekonominin, güçlü bir ekonomi yönetiminin başarısını, Merkez Bankası'nın bağımsızlığında gördük. Merkez Bankası'nın bu konudaki çalışmalarına müdahale etmek niyetinde değiliz ancak faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların daha da artacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası'nın çalışmalarında bir yeknesaklık, bir akort görmek mümkündür. İsabetli değerlendirmeler yapıldı. Başkana teşekkür ettik" dedi.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konulara değinen Arınç, "TCMB faaliyetleri ve para politikaları konusunda sunum yapıldı. Yıl sonunda ikinci sunumlarını yapacaklar. AB katılım süreci konusunda Mevlüt Çavuşoğlu gelinen süreci anlattı. Radyo ve Televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri konusunda kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısını bakanlar Kurulu'na takdim ettim. Acil olarak yapılması gerekenler var. Bu değişiklikler Bakanlar Kurulu'nda olumlu karşılandı, imzaya açıldı. Yakında Meclis'e gönderilecek. Farklı konuları içeren 8 maddelik bir kanun tasarısı olarak Meclis'e sevk edilecek. İç ve dış konular da tartışıldı. Dün yapılan belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin de de bazı değerlendirmeler yapıldı. Soma maden faciası üzerine en kısa zamanda Soma'nın Meclis'te ilgili komisyonlarda görüşülmesi bekleniyor" ifadelerine yer verdi.

"MERKEZ BANKASI'NIN ÇALIŞMALARINDA BİR YEKNESAKLIK BİR AKORT GÖRMEK MÜMKÜNDÜR"
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın sunumuna ve faiz indirimine ilişkin bir soruya Arınç, "Faiz konusu Merkez Bankası'nın görevlerinden birisidir. Merkez bankamızın bağımsızlığı esastır. Bu ilkeden bugüne kadar şaşmadık bundan sonra ada şaşmaya niyetimiz yok. Biz güçlü bir ekonominin, güçlü bir ekonomi yönetiminin başarısını, Merkez Bankası'nın bağımsızlığında gördük. Bu ilkeye de bugüne kadar sadık kaldık. Merkez Bankası'nın çalışmaları içerisinde dördüncü maddesine baktığımızda fiyat istikrarı amacıyla çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını desteklemesi Merkez Bankası'nın görevleri içerisindedir. Türkiye büyüme trendini mutlaka devam ettirecektir. Türkiye'de büyümenin azalması gibi bir kırılma noktasına asla gitmeyeceğiz. Son yıllarda maliyet enflasyonundaki yükseliş kurdaki ve faizdeki artıştan kaynaklanmaktadır. Kurdaki faizdeki artışları bir şekilde önlemek gerekir. Faizlerin düşürülmesi veya yükseltilmesi diğer unsurlarla birlikte ele alınması gereken bir konudur. Merkez Bankası'nın bu konudaki çalışmalarına müdahale etmek niyetinde değiliz ancak faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların daha da artacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası'nın çalışmalarında bir yeknesaklık, bir akort görmek mümkündür. İsabetli değerlendirmeler yapıldı. Başkana teşekkür ettik" diye yanıt verdi.

"DİYARBAKIR BELEDİYESİ'Nİ DE BAŞKANI'NI DA KINIYORUM"
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın "Çözüm sürecinde yeni bir aşamaya gelindiği" yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Arınç, "Ben hükümet sözcüsüyüm. Başbakan yardımcımızın sözcüsü değilim. Nerde ne konuştuğunu takip etmedim. Bu konuda yasal bir çalışma hazırlığı yok bildiğim kadarıyla. İlk defa anneler, babalar, aileler çocuklarının aldatılarak dağa çıkarılmasına isyan ettiler ve barışçıl bir eylem yaptılar. Başkalarının yaptığı gibi tahrip ederek değil. Gözleri yaşlı anneler Diyarbakır Belediyesi'nin karşısında durdular 'çocuklarımızı geri getirin' dediler. Biz ümitle bekliyoruz ki çocuklarımız ailelerine, annelerine geri dönebilsinler. Bu konuda aracılık yapması gerekenler de gerekeni yapsın. Bütün Türkiye bu konuya odaklanmışken maalesef Diyarbakır Belediyesi, bu aileleri olduğu yerden kaldırdı, yeter ki bu barışçı eylem gündem oluşturmasın düşüncesi ile. Diyarbakır Belediyesi'ni de Başkanı'nı da kınıyorum. Bu insanlar daha önce Gezi eylemleri veya çok daha öncesinde, ailelerin, annelerin yaptıkları eylemlere nasıl büyük destek vermişlerdi. Onların eylemlerine sıcak bakan insanların, anne yüreği karşısında bu kadar duyarsız kalmasını, üstünün örtülmesini istemelerini ancak kınamakla ifade edebiliyorum. Gerek BDP'li siyasetiler, gerek çözüm sürecine destek veren herkesin bu çocuklarımızın dağdan indirilerek ailelerine teslim edilmesi konusunda destek vermesi gerekir. Bu konuda en büyük sorumluluk da gözleri İmralı'da veya kulakları Kandil'de olanlara düşer. Bu konuda türlü başka oyunlar oynamaya başlamışlarsa gelinen aşamada Sayın Başbakanımız ne düşünüyorsa yarın grup toplantısında kamuoyuna ifade edecektir. Hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin bu konuda ne yapacağını zannediyorum yarın açık bir şekilde kamuoyuna ifade etmiş olacaktır" ifadelerine yer verdi.

"MERKEZ BANKASI BAŞKANI GÖREVİNİN BAŞINDADIR"

Bakanlar Kurulu sonrasında hükümet sözcüsü Bülent Arınç, basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın sunumuna ilişkin bir soruya Arınç, "Merkez Bankası Başkanı görevinin başındadır. Olumlu bir surum yapmıştır. Bütün bakanlar kurulundaki arkadaşlarımız da bu değerlendirmelere katılmıştır. Kanunda değişiklik yapılması ne de bir başka anlama gelebilecek bir çabanın içerisinde değiliz. Herkes görevini iyi bir şekilde yapmaya çalışıyor" diye yanıt verdi.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Arınç, "Bakanlar Kurulu'nda bu konu görüşülmedi kendi aramızda bile görüşme fırsatı olmadı" dedi.

AK PARTİ BU HAFTA İÇERİSİNDE SORUŞTURMA KOMİSYONUNA VERECEĞİ ÜYELERİ BİLDİRECEK"
4 bakanla ilgili meclis soruşturmasına ilişkin bir soru üzerine Arınç, "Sayın cemil Çiçek'in bu konuda serzenişi sadece bununla sınırlı değil. Aynı zamanda üye bildiren partilerin de üyeliklerine itiraz olduğundan bahsediyor. Keşke bazı siyasi partiler veya temsilcileri iç tüzüğü okuma zahmetinde bir katlansalar. Meclis soruşturmasına karar verildi. 400'den fazla oy kullanıldı. Biz de evet oyu verdik gizli oylamada. İsmi geçen bakanlar hakkında, Komisyon üyelerinin bu ismi geçen bakanlar hakkında olumlu ve ya olumsuz görüş bildirmemesi gerekir. İhsası reyde bulunmuş oldu. Dolayısıyla bunların üye seçilmesi mümkün değil. Diğer partiler evet üyelerini bildirmişler ama bu sayı yeterli değil. AK Parti gurubu, bu konuda bir tarama yapıyor. Arama motoruna girdiğinizde kimin ne dediğini görüyorsunuz. Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporu, Meclis'te görüşüldükten sonra eğer bu kişilerin yüce divana gitmeleri gerekirse yargılanacaklar. Yargılanacakları için de Meclis Soruşturma Komisyonu kurulurken, guruplarda toplantı yapılamıyor. Gurup kararı alınamıyor. Vicdanı kanaatleriyle herkes soruşturma açılsın dedi. Zannediyorum AK Parti de bu hafta içerisinde Soruşturma Komisyonu'na vereceği üyeleri, mutlaka bildirmiş olacaktır. Bildirmezse o zaman kasıtlı bir gecikmeden bahsedilebilir. Bunun sorumlusu da AK Parti grubu olur" diye konuştu.

"ASILSIZ HABERLER KONUSUNDA KENDİMİZ GEREĞİNİ YAPARIZ BELKİ"
Başbakanlık'taki paralel yapı ihbar mektubu iddialarına ilişkin bir soruya Arınç, "Böyle iddiaların Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi söz konusu değil. Asılsız haberler konusunda kendimiz gereğini yaparız belki. Çok da ciddiye almayın" dedi.

Afganistan'daki intihar saldırısını kınayan Arınç, "Faili henüz bilinmiyor. Bu alçakça bir saldırıdır. saldırıyı kınıyoruz. Türkiye ve Afganistan dost ve kardeş iki ülkedir. Olaydan dolayı üzgünüz" açıklamasında bulundu.


ANKARA (DHA)

İLGİLİ HABERLER