Spor
  • 2.10.2005 02:05

ARSENAL MENEJERİ TEVFİK'İ TRANSFER ETMEK İÇİN ATÖLYEME KADAR GELDİ

Peru'da düzenlenen 17 Yaşaltı Dünya Şampiyonası'nda şu ana kadar dört gol atan Ay-Yıldızlı ekibimizin golcüsü Tevfik Köse, Almanya'daki ailesinin de gurur kaynağı oldu.

Tevfik'in bu gece Hollanda ile yapacağı üçüncülük maçında da gol atacağına inanan babası Taşkın Köse, oğlunun her yönüyle kendini yetiştirdiği ifade ediyor. Baba Köse, Tevfik'in İngiliz kulüpler tarafından da takip edildiğini belirterek, “Arsenalli menajer Tevfik için iş yerime geldi.” diyor. Almanya'nın Duesseldorf kentinde ikamet eden ancak Neuss şehrinde oto tamirhanesi bulunan Taşkın Köse'yi işyerinde ziyaret edip, genç yetenek Tevfik'i konuştuk.

Türkiye-Brezilya maçını izleyebildiniz mi?

Çok sayıda Türk futbolsever gibi ben de Almanya saati ile gece 02.00'de ekran başındaydım. İlk yarı kötü oynadık. Ancak ikinci yarıda hem de 10 kişi ile Brezilya gibi bir takıma üç gol atıp durumu eşitledik. Son dakika da gelen gol hepimizi üzdü.

Maç sonrası Tevfik ile görüşebildiniz mi?

Hemen görüşemedim. Çünkü maç sonrası onu rahatsız etmek istemedim. Burada gündüz olunca onlar için tam gece yarısı idi. Turnuva boyunca da rahatsız olmasın diye çok fazla aramadım. Onun sesini duymam yetiyor zaten.

Tevfik'in genç yaşta başarıyı yakalamasında ne etkili oldu?

Biz zaten futbolcu bir aileyiz. Şu an biri 26 diğeri 28 yaşında olan iki amcası iyi futbolcuydu. 26 yaşında olan Bayern Uerdingen ve Fortuna Duesseldorf takımlarında futbol oynadı. Amcalarının futbolu iyi bilmesi Tevfik'e yarar sağladı.

Tevfik nasıl bir genç?

Çok sakin. Fazla konuşmayan biri. Bir gün Dresden'den turnuvadan dönüyorduk. 600 km.'den fazla yolda benimle iki ya da üç cümle konuştu. Disiplinlidir. Bütün elbiselerini kendisi ütüler. Her maç sonrası tek tek ayakkabılarını temizler ve dizer.

Futbol dışında hobileri var mı?

Tevfik'in hayatı futbol. Maçları ve antrenmanları olmadığı zamanlarda da hep futbolla ilgili işlerle uğraşır. Televizyonda maç izler, not tutar. Bazı önemli maçların kasetlerini tekrar tekrar izler. Futbolla ilgili kitaplar da okuyor.

Genç Milli Takım’a kim kazandırdı?

Erdal Keser'in Türkiye Futbol Federasyonu Avrupa temsilcisi olduğu dönemde Tevfik keşfedildi. Erdal hocanın yanında Metin Tekin ve Hıdır Akbaş'ın da etkisi oldu. Her üç hocanın da Tevfik'in Türkiye'ye kazandırılmasında emeği var.

İngiliz takımlarından transfer teklifi aldı mı?

Arsenal'den elinde yetki belgesi bulunan bir menajer şu an içinde bulunduğumuz Neuss'taki tamirhaneme kadar geldi. Konuştuk. Arsenal'in istediğini söyledi. Ancak Tevfik Almanya'da iyice pişmeden bir yere gitmesini istemiyoruz.

Türkiye liglerinden çok cazip bir teklif gelirse...

Tevfik'in en büyük hayali Bayer Leverkusen'in birinci takımı ile Almanya 1. liginde forma giymek. Bunu bana sık sık söylüyor. Almanya'da şu an Halil Altıntop'u kendisine örnek alıyor. Buradaki Türkler için Alman liginde başarılı olmak istiyor.

Oğlunu iyi bir futbolcu yapmak isteyen anne babalara tavsiyeniz var mı?

Ben Tevfik ile arkadaş gibiyim. Bütün aile ona huzurlu bir ortamı sunmaya çalışıyor. Kardeşlerim her konuda yanında. Bir gencin iyi futbolcu olması uzun ve zahmetli bir yol. Sabırlı olmalarını tavsiye edebilirim.

İLGİLİ HABERLER