ATIK PİLDEN KURAN MUCİZESİ!..

6.10.2011 - 18:35

Bu buluşun nedeni ise fukaralık oldu... Açlık ve susuzluk nedeniyle her gün binlerce çocuğun ölmesi ile dünyanın gündemine gelen Somali'de, Müslüman çocukların, atık pillerin içerisindeki kömürü mürekkep, kamışı kalem ve ağaç gövdesinden elde ettikleri tahtaları defter yaparak Kuran-ı Kerim öğrenme çabaları insanı hayrete düşürüyor. 
MERT ÖZPAMUK/NEVŞEHİR
Çoğrafya'da 'Afrika Boynuzu' olarak adlandırılan kara kıtanın fakir ülkesi Somali'de, her gün binlerce çocuk açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor.
İç çatışmaların gölgesinde açlık ve susuzlukla mücadele ederek yaşam savaşı veren Afrikalı çocuklar, çaresizce ölümü beklerken diğer yandan dinleri İslamiyeti ve onun kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'i öğrenmek için büyük çaba gösteriyor.
Somali ile Kenya arasındaki 650 bin nüfusa sahip olan Dadaab kampı yakınlarındaki bir köyde, yaşları 3 ila 15 arasındaki kız ve erkek çocuklar için Duksi adı verilen okulda hafızlık dersi veriliyor. İHH ve bu gibi yardım kuruluşlarından gelecek konvoyları bekleyerek ve köylerine 30 kilometre uzaklıktaki su kuyularından su getirerek günlerini geçiren 45 çocuğun eğitim gördüğü okulda çocuklar, defter ve kalem bulamadıkları için ilginç bir metod uyguluyor.
Atık pilleri parçalayarak içerisindeki kömürü suyla karıştıran ve mürekkep elde eden çocuklar, kamışı kalem yapıyor ve çöldeki Komara ağacı gövdesinden elde ettikleri tahta parçalarına ayetler yazıyor. Hocalarından öğrendikleri ayetleri, kamış marifetiyle gündüz 40 derece sıcağın altında, gece ise el feneri ile tahtalara yazan çocuklar için Kuran-ı Kerim öğrenmek oldukça zahmetli. Yazdıkları ayetleri tahtadan okuyarak tekrar yapan öğrenciler, daha sonra ise tahtalarını yıkıyarak bir sonraki gün için hazırlık yapıyor.
6 yaşında hafızların yetiştirildiği okulda çocuklara aynı zamanda İslam Ahlakı hakkında bilgiler veriliyor ve İngilizce öğretiliyor.
Hastalık ve açlık sonrasında yaşama tutunamayarak ölen çocuklar nedeniyle mevcudu her geçen gün düşen okulda, hayatta kalmayı başarabilenler hafız olarak mezun olabiliyor.
Okul yöneticileri, su ihtiyacını bile karşılayamayan Somali'de defter ve kalem bulmalarının kendileri için çok lüks olduğunu belirterek, "Kuran-ı Kerim elimizde mevcut ancak Kuran-ı en güzel öğrenme metodu yazarak öğrenmek. Bu nedenle çocukların öğrendikleri ayetleri yazması gerek. Bunun içinde ağaç gövdesinden elde edilen tahtalar bizler için çok değerli. Pilleri ise buraya gelen yardım kuruluşu görevlilerinden elde ediyoruz. Topladığımız pilleri suyla karıştırıp mürekkep yapıyoruz" dedi.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.