Gündem
  • 30.1.2020 12:16

ASELSAN'ın ürettiği milli silah SARP'i almak için sıraya girdiler..

Türkiye milli silahta adeta destan yazıyor.. ASELSAN ve TÜBİTAK hergün yeni bir bombayla karşımıza çıkıyor.. Yaptıkları savaş gereçleriyle Türkiye'yi dışa bağımlı olmaktan çıkartan ASELSAN, yabancı ülkelerin de dikkatini çekti.
ASELSAN'ın ürettiği milli silah SARP'i satın almak için ülkeler sıraya girdi..

ASELSAN'ın yurt içinde ve dışında yoğun talep gören Sarp Uzaktan Komutalı Silah Sistemi yeni görevler üstleniyor.Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında Uzaktan Komutalı Silah  Sistemi Kurulumu Projesi sözleşmesi, Nisan 2019'da imzalandı.

ASELSAN üretti! Ülkeler almak için sıraya girdi ile ilgili görsel sonucu

Proje kapsamında, halihazırda yürütülen Modüler Üs Bölgesi Projesi'ne  dahil edilmeyen ancak kritikliği nedeniyle yakın alan koruması sağlanması gereken  üs bölgelerinin acil ihtiyacı olan Sarp Silah Sistemi, Sarp Kulesi, sistem  işletim konteyneri, video kayıt sistemi, jeneratör ve kesintisiz güç kaynağının  anahtar teslimi istendi.Milli Savunma Bakanlığı tarafından yer teslimi yapılan 8 üs  bölgesinde sistemlerin geçici kabulü geçen yılın sonlarında gerçekleştirildi.

YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP VAR

ASELSAN Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, yurt içinde ve dışında, taktik kara araçları ve sabit tesislerde hava ve kara tehditleri ile asimetrik tehditlere karşı kullanılıyor.

Harekat ihtiyacına uygun olarak sisteme farklı silahlar takılabiliyor. Gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkanı sağlayan Sarp sistemi, gelişmiş uzaktan komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst  seviyeye taşıyor.

Sarp sisteminin 12,7 ve 7,62 milimetre makineli tüfek, 40 milimetre otomatik bombaatar gibi silah seçenekleri bulunuyor.

Hareket halinde ve hareketli hedeflere atış gerçekleştirebilen Sarp silah sistemi, balistik hesaplama, mesafe ölçme, bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları, mühimmat sonu uyarısı gibi kabiliyetlerle görev yapıyor.

ASELSAN Sarp Silah Sistemi

 

İLGİLİ HABERLER