Ekonomi
  • 10.1.2015 15:52

Aşırı soğuk balıkları vurdu

YOĞUN kar yağışı sonrası dondurucu soğuklar, pazar esnafının satışlarını büyük ölçüde etkiledi. Şereflikoçhisar ilçesinde her cumartesi günü kurulan Halk Pazarı’na olan ilgi de çok düşük seviyelerde kaldı. Aşırı soğuklar nedeniyle çoğu esnaf tezgahını açmazken, vatandaşlar da pazara gelemez oldu. Pazarda meyve, sebze ve balık satışları da oldukça düştü.

Tezgahlarını açma fırsatı bulan pazar esnafı ise müşterisizlikten yakındılar. Pazarcı esnaflarından Murat Yılmaz (Yılmazlar sebze-Meyve), "Soğuktan dolayı pazara vatandaşlar gelmiyor, müşterilerimiz azaldı. Fiyatlarımızda bir değişiklik yok. Daha önceki fiyatlardan sattığımız elma ve portakal 1,5 TL, biber ve patlıcan 2 TL’den katıyoruz" derken, Fikret Aksoy ise fiyatların uygun olduğunu, ancak aşırı soğuğun müşterisizlik nedeniyle satışları etkilediğini söyledi. Elvan Yiğiter adlı pazar esnafı ise fiyatların makul olduğunu, ancak siftah yapamadığını söyledi. Balıkçılar da müşterisizlikten yakınırken, "Satışlarımız düştü. Canlı balık dondu soğuktan. Hamsi 5 TL, gayet uygun, ancak müşteri yok" dediler.

Soğuk nedeniyle pazar yerinde aşırı soğuktan üşüyen kimi esnaflar, soba kurup, ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Pazar yerinin dört tarafının açık olması ise esnafın tepkisini çekti. Belediye Başkanı Ferda Polat’a tepkilerini dile getiren esnaflar, "Pazar yerimiz çok soğuk. Dört bir tarafı açık. Ya tam kapalı olsun, ya da iki tarafı kapatılsın. Pazar yerinin çatısında da delikler var. Yağmur yağdığı zaman akıyor, perişan oluyoruz" dediler.

TEZGAHTA BALIK KALMAYACAK

Düzce'de Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini alırken, hava şartlarının olumsuzluğu balık tezgahlarına da yansıdı.

Batı Karadeniz'de Akçakoca’da çok az miktarda çıkan Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini aldı. Karadeniz hamsisi kilosu 5 TL’den satışa sunuldu. Levrek ve çinekop 20 TL’den satılırken, barbun balığının fiyatı 15 TL’ye düştü. Balıkçılar, hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle tezgahlarda balık çeşidinin azaldığını belirterek, "Çok az miktarda Karadeniz hamsisi yakalanıyor, yeterli değil. Bölgede hamsiyi 5 TL’den satıyoruz ancak hava şartları böyle giderse, tezgahlarda balık kalmayacak." dedi.

 

İLGİLİ HABERLER