Gündem
  • 30.4.2013 14:34

Asker geri çekiliyor mu ?

TBMM (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bir yıl önce askere ne talimat verilmişse bugün de aynısıdır" dedi.
           "Genelkurmay Başkanı'nın Van'a gitmesi" hatırlatılan Yılmaz, Genelkurmay Başkanı'nın terörün en canlı olduğu durumlarda da bölgeye gittiğini, Genelkurmay Başkanı'nın görevini yaptığını söyledi.
      "(Asker çekiliyor) deniliyor" sözleri üzerine Yılmaz, "Hayır hayır, her şey hukuka uygun şekilde yapılır. Hukuk nedir- Toplumun menfaatine olan hukukun ta kendisidir. Çünkü hukukun amacı toplumun menfaatini sağlamaktır, onun için de toplumsaldır, bireysel değildir" dedi.
      İsmet Yılmaz, bir gazetecinin, "Genelkurmay'dan sürekli 'çekilmiyoruz' açıklaması geliyor" sözlerine, "Doğrudur, yasalarla kendisine verilmiş olan görevi yapıyor" yanıtını verdi.
      "O yasalarda hep İl Özel İdaresi Yasası'na atıfta bulunuluyor. O yasa üzerinde AK Parti'nin yeni bir çalışması vardı, o tamamlandı mı, o yeni çalışmaya göre mi asker görevini yapıyor-" sorusu üzerine Yılmaz, "Mevcut durumda terörle mücadele kimin görevi-" sorusuyla karşılık verdi. Gazetecilerin "Türk Silahlı Kuvvetleri" demesi üzerine Yılmaz, "Olur mu canım. Ülke içindeki emniyetten, huzurdan, güvenden İçişleri Bakanlığı sorumludur. İl İdaresi Kanunu... Birden fazla ilde terör olayı çıktığında valinin talebi üzerine silahlı kuvvetlerden destek alınır. Asli vazife İçişleri Bakanlığı'nındır" diye konuştu.
     
     -"Ya elbise çekmiştir ya sen kilo almışsındır"-
    
     Bakan Yılmaz, "TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun Uludere raporunda, terörle mücadelede valilerin daha etkin olması gerektiği yönünde ifade olduğunun" hatırlatılması üzerine, "Herkes hak ve yetkisini kanundan alır. Dolayısıyla eğer kanunda, uygulamada... O da yaşayan bir olgu biliyorsunuz. Belli bir süre sonra uygulanır. 54 beden kıyafet aldın, belli bir süre sonra bu sana olmadı. Nedir- Ya elbise çekmiştir ya sen büyümüşsündür, kilo almışsındır. Ne yapmak lazım- Değiştirmek lazım. Hukuk da yaşayan bir olgudur, ihtiyaçlara cevap vermediğinde değişir. Bizim mevcut durumda hukuk yaşayan bir olgu; varsa bir şikayet, varsa bir aksaklık o giderilir. Son dönemlerde hemen hemen hiç bir sıkıntı yok, bütün kurumlar diyalogla, anlayışla milletine hizmet etmek için dört elle çalışıyor" dedi.
      İsmet Yılmaz, "Askere 'ateş etme' emri verildiği iddia ediliyor. Şu aşamada askere verilen bir emir var mı-" sorusuna, "Yok arkadaşlar. Bir yıl önce ne talimatı verilmişse, bir yıl önce verilen talimat aynen... 'Ülkenin hakkını hukukunu koru, vatandaşın güvenliğini sağla.' O görev dün de verilmişti, bugün de aynısıdır" karşılığını verdi.
      "Sınır ötesi operasyon yetkisi Ekim ayında dolacak. Tekrar uzatılacak mı-" sorusu üzerine ise Yılmaz, "Bakalım, daha vakit çok arkadaşlar" dedi.
     
     Muhabir: Coşkun Ergül
     Yayıncı: Sefa Salantur
 

İLGİLİ HABERLER