Gündem
  • 31.8.2008 08:45

ATATÜRK'ÜN DİKTATÖRLÜKLE HİÇBİR İLGİSİ YOK

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürk'ün gerçek bir siyaset adamı, büyük bir lider olduğunu belirterek, ''Atatürk diktatörlükle hiçbir ilgisi yok. Atatürk'ün kanuna, hukuka, yasalara, sisteme uymayan hiçbir hareketi yok ama bugün hala 'Atatürk diktatör' diyenler var. Onu okusalar, öğrenseler, şunu yaptı, şöyle yaptı deseler...'' dedi.
     Başbuğ, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Gazi Orduevi'nde düzenlenen resepsiyonda, 30 Ağustos zaferinin siyasi, ekonomik ve diplomatik boyutlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
     Askeri lisede 30 Ağustos Zafer Bayramını detaylı okumalarına rağmen, bayramın her kutlandığı yıl o günlerde neler olduğunu tekrar okuduğunu anlatan Orgeneral Başbuğ, ''Büyük Taarruz'da neler oldu, siyasi, ekonomik boyutu nasıl olmuş, acaba merak ettiniz mi?'' diye gazetecilere sordu.
     Askeri boyutunu bilindiğini, ancak siyasi, ekonomik, dış politika boyutlarının da önemli olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Sakarya Meydan muharebesi ne zaman oldu? 1921 Eylül. Büyük Taarruz ne zaman? 26-27 Ağustos. Arada 10 ay var... Bir defa şunu iyi anlayamıyoruz. Atatürk gerçek bir siyaset adamıdır, hem büyük bir liderdir. Atatürk'ün diktatörlükle hiçbir ilgisi yok. Atatürk'ün kanuna, hukuka, yasalara, sisteme uymayan hiçbir hareketi yok ama bugün hala 'Atatürk diktatör' diyenler var. Onu okusalar, öğrenseler, şunu yaptı, şöyle yaptı deseler... Sakarya Zaferinin üzerinden 10 ay geçmiş. Meclis'te ne kadar baskı var biliyor musunuz? 'Ordu niye duruyor, niye taarruz etmiyor?' Korkunç baskı var, ağır eleştiriler var.''
     Orgeneral Başbuğ, gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında, ''Biz 30 Ağustos'u konuşuyoruz. 30 Ağustos'un siyasi boyutlarını, mali boyutlarını konuşuyoruz'' diyerek, güncel konulara girmedi. Büyük Taarruz sürecini anlatan Orgeneral Başbuğ, ''Biz bu günlere nasıl geldik, bunu bilmek lazım. Ümitsizliğe gerek yok'' şeklinde konuştu.
    
     -GÜL: ''DEĞERLENDİRİYORUZ''-
    
     Cumhurbaşkanı Gül, resepsiyona gelişi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları üzerine, gazetecilerin Ermenistan-Türkiye milli maçı için bu ülkeyi gidip gitmeyeceğini sormaları üzerine, bu konudaki değerlendirmenin sürdüğünü söyledi.
    
     -ERDOĞAN, SURİYE'YE GİDECEK-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Orduevi'ne geldikten sonra bir süre TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık ile bir süre sohbet etti.
     Suriye'ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştireceğini de anlatan Erdoğan, ''Ayın 4'ünde gidiyoruz. Orada çok verimli bir çalışma ziyareti olacak'' dedi.

İLGİLİ HABERLER