Dünya
 • 7.4.2020 09:44

Avrupa şaştı kaldı: Müslümanları yanlış tanımışız

Koronavirüs nedeniyle Müslüman gençler Alman komşularının kapılarını çaldı, ihtiyaçlarını sordu. Durum karşısında şaşıran Almanlar ise, “Onca yıldır ben sizi yanlış tanımışım, sizi hiç böyle bilmiyordum. Sizden özür dilerim” dedi.

Avrupa ülkesi şaştı kaldı: Müslümanları yanlış tanımışız

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronovirüs (Kovid-19) nedeniyle Almanya’da vaka sayısı 100 bini geçti. Ülkede alınan önlemler kapsamında sokağa çıkamayan risk grubundaki yaşlıların imdadına Müslüman gençler koştu.

Sizden özür dilerim

Wiesbaden kentindeki Türk dernekleri tek bir çatıda toplanarak, koronavirüs nedeniyle evden çıkamayan yaşlılara yardım eli uzattı. Kapısını çalan Müslüman gençleri karşısında gören Alman vatandaş, “Siz gerçekten camiden mi geliyorsunuz?” diyerek ağlamaya başladı. Göz yaşlarına boğulan Alman vatandaşı, “Onca yıldır ben sizi yanlış tanımışım, sizleri hiç böyle bilmiyordum. Özür dilerim. Meğer ne kadar da yardımsevermişsiniz” ifadelerini kullandı. Yardım ekibinde bulunan Osman Bilgili komşularının gözyaşları içinde kaldığını görünce, “Asıl biz karşılaştığımız tabloya şaşırdık” dedi.

Ayrım yapmadan insanlara ulaştık

Bilgili, ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımları anlattı. Din, ırk, cinsiyet ayırımı yapmadan komşularına yardım ettiklerini söyleyen Bilgili, “Bizler arkadaşlarla koronovirüs sebebiyle risk gurubunda olan yaşlılara yardım için ülke genelinde yapılan ‘Komşuna yardım et’ kampanyasını Wiesbaden şehrinde başlattık, devam ediyoruz. Daha çok yaşlı ve yardıma muhtaç insanları tespit edip, cami gençleriyle kapılarını çalarak ihtiyaçları var mı diye soruyoruz. İnsanların çoğu hatırlarını sormamızdan oldukça memnun ve şaşkınlıkla bizi yanlış tanıdıklarını ifade ediyorlar. Bazı Almanlar gönderdikleri mektupla bizlere teşekkür ettiklerini yazdılar. Ayrıca bu kriz döneminde özveriyle çalışan şehrimizdeki Paulinen Hastanesi çalışanlarına kumanya hediye paketleri verdik” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (5)

 • - Gün

  La işinizin gücünüz yalan yanlış haber iki küçük yazı tamam bu iş Türkiye'de neden bu şekil yalan haber yapılmakta Bu tür yalan dolana anca beyinsizler inanır

 • - Dinçer Özdemir

  Bu haber yandaş haber olduğu için hemen İslam'ı ve camiyi katmışlar, ben Wiesbaden de yaşıyorum ve camiden gelen yok çünkü yasak, ayrıca o gençler o dernek ayrım yapmadan dini karıştırmadan toplanan insanlardan oluşuyor ve burada da Türkiye gibi ayrımcılık olmadığı için ve hatta camide ibadet eden insanlar pek belirgin olmadığı yani ibadetini edip imanınlarını gönüllerinde taşıyan insanlar ağızlarında gezdirmedikleri için ayırtedilemezler. Heryeri tayyibin ayrımcı ülkesine benzetmeyin. Haber vitrini sizde adam gibi haber yapın veya yandaşlığınızı gidin Türkiye'de yapın. Burada barındırmazlar sizi.

 • - Kadir kapıcı

  Tebrik ediyorum Almanya'da Türkleri onurlandirdiniz

 • - MHP

  Türkiye deki islam düşmanlarına Allahü Teâlâ hidayet versin

 • - CUMHUR

  Türkiye deki Chp zihniyetleri de müslümanları yanlış tanıyorlar. Onlar virüslü anlamıyor

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER