Yaşam
  • 5.10.2005 05:41

AVUSTURYA DIŞİŞLERİ BAKANI'NIN TÜRK MODACI TERCİHİ...

Türk modacı Atıl Kutoğlu, Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Plassnik için SABAH'a "Osmanlı ve Türk motiflerine hayran, Türkiye'ye hep çok sıcak" dedi.

Türkiye ile AB arasında kriz yaratan, ancak son anda itirazını geri çeken Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'i, ünlü Türk modacı Atıl Kutoğlu'nun giydirdiği ortaya çıktı. SABAH'a Plassnik'i anlatan Kutoğlu, 1.90 boyundaki Plassnik için özel kıyafetler tasarladığını, Türkiye'ye karşı tavrının her zaman çok sıcak olduğunu söyledi. Avusturya'daki defilelerinde Plassnik'ten büyük destek gördüğünü söyleyen Kutoğlu, "Türkiye'ye sempatiyle baktığını biliyorum. Bugüne kadar hep olumlu tavırlarına tanık oldum. Sanırım kendi ülkesindeki muhalefetin zorlamasıyla bu tavrı koydu" dedi.

MOTİFİMİZE HAYRAN
Kutoğlu, Plassnik'in giyim tarzını şöyle anlattı: "Son derece zevkli, sade, ama şık giyinmeyi seviyor. Osmanlı ve Türk motifli eşarplarımdan kendisinde çok sayıda var. Galalarda giyeceği gece kıyafetlerinde geometrik desenler, siyah beyaz renklerinin karışımından hoşlanıyor. İşi gereği çoğunlukla pantolon-ceket takım giymeyi tercih ediyor. Eski basketbol oyuncusu olduğu için çok sportmen. İnce, uzun boylu, manken gibi bir vücudu sahip. Zarif ve medeni bir insan. Kıyafetlerine normal düzeyde harcama yapıyor."

HİMAYESİNE ALDI
Avusturya'daki defilelerinde Plassnik'ten büyük destek aldığını da belirten Atıl Kutoğlu, geçen yıl Aralık ayında Viyana'da Hofburg Sarayı'ndaki defilesini de Plassnik'in himayesinde gerçekleştirdiğini belirtti. Kutoğlu, "Davetiyelerde ay yıldızlı motif kullanıldı. En son yaz aylarında Avusturya Başbakanı'nın doğumgünü davetinde biraraya geldik. Bizim için her zaman elinden geleni yaptı" diye konuştu. Avusturya halkının Türkiye'nin müzakere sürecinde geri adım atan Plassnik'e büyük tepki göstermeyeceğini de belirten Kutoğlu, şöyle devam etti: "Avusturya halkı aslında çok olumludur. Ben bir Türk modacı olarak halktan, yöneticilerden ve medyadan çok büyük destek gördüm. Öğrenci olarak gittiğimde Viyana Belediye Başkanı burs vererek ilk koleksiyonumu hazırlama imkanı verdi. Kariyerim böyle başladı. Medya her zaman çok güzel haberler yaptı. Bütün film yıldızları benim kıyafetlerimi giymeye başladı. Avusturyalılar'ın refah düzeyleri çok yüksektir. Çok huzurlu ve masal dünyası gibi bir ülkeleri var. Rahatlarının bozulmasını istemezler. Kendileri de Avrupa Birliği'ne karşı çıkmışlardı. Türkler'e karşı bir tepki değil. Ancak nüfusumuzun yüksekliği, daha önceden gitmiş vatandaşlarımızın yaşam tarzları bazı Avusturyalılar'ı ürkütüyor olabilir. Avusturyalılar modernleşen Türkiye'yi 4-5 yıldır tanıyorlar ve Türkiye iyi işler yaptıkça bu tedirginlik de ortadan kalkacaktır."

İLGİLİ HABERLER