Bilim
  • 19.7.2009 12:33

AY'A YOLCULUĞUN 40. YILI

ANKARA - Ay'a gitmek üzere 16 Temmuz 1969'da Kennedy Uzay Üssü'nden bir Satürn V roketiyle yola çıkan Apollo 11 uzay aracı, 20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong, Edwin Eugene "Buzz" Aldrin Jr. ve Michael Collins'i Ay'a ulaştırdı.
Armstrong ve Aldrin, Eagle uzay aracı ile inerek Ay yüzeyi üzerinde yürüyen ilk insanlar olurken, Collins, Ay etrafındaki yörüngesinde dolanan komuta modülü Columbia'da bekledi.
20 Temmuz 1969'da Ay'a ayak basan ilk insan Neil Armstrong, "Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım" sözüyle tarihe geçti.
Ay'a yolculuğun kutlama etkinlikleri, Apollo 11 uzay aracının yola çıktığı 16 Temmuz ile dönüş tarihi olan 24 Temmuz arasında yapılıyor.
40. yıl dönüm nedeniyle özellikle ABD'de müzeler, uzay merkezleri ve özel kurumlar tarafından kutlamalar ve etkinlikler düzenleniyor.
Öte yandan, http://wechoosethemoon.org adresinden yayın yapan internet sitesi, Apollo 11'in Ay yolculuğunu sanal ortamda yaşatıyor. Sitede Ay yolculuğu tüm ayrıntılarıyla anlatılırken, izleyenlere gerçek görüntüler, fotoğraflar ve animasyonlarla sanal bir Ay yolculuğu yapma fırsatı sunuluyor.

İLGİLİ HABERLER