Gündem
  • 12.7.2019 00:32

BAE'nin uydusu fırlatıldıktan sonra okyanusa çakıldı

Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen keşif ve gözetleme faaliyeti yürütmesi planlanan uydu, bu sabah fırlatıldıktan kısa bir süre sonra rokette çıkan arıza nedeniyle başarısız oldu.

BAE'nin askeri keşif uydusu, okyanusa çakıldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri için Airbus Savunma ve Uzay'ın geliştirdiği yüksek çözünürlüklü optik keşif uydusu Falcon Eye, fırlatmadan iki dakika sonra Vega roketinde yaşanan bir arıza nedeniyle başarısız oldu ve Atlantik Okyanusu'na düştü.

In this undated photograph released Feb. 2, 2018 by the state-run Emirates News Agency (WAM), Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai's ruler and the vice president and prime minister of the United Arab Emirates, center back row, visits the Mohammed bin Rashid Space Center to see the locally made KhalifaSat satellite in Dubai, United Arab Emirates. A Japanese rocket carrying the United Arab Emirates' first locally-made satellite has successfully lifted off from a space center in southern Japan Monday, Oct. 29, 2018. (WAM via AP)

Uydu bu sabah erken saatlerde, Güney Amerika'nın kuzeydoğusuna bulunan Fransız Guyanası'ndaki uzay merkezinden Arianespace'in Vega roketi ile fırlatıldı. Roket, fırlatmadan iki dakika sonra nominal yörüngesinden saptı. Yapılan açıklamada, roketin başarısız olup taşıdığı uydu ile beraber Atlantik Okyanusu'na düştüğü belirtildi.

Uzay gemisi yaklaşık bin 197 kilogram ağırlığındaydı ve 611 kilometredeki bir yörüngede görev yapacaktı.

Başarısız olan uzay aracı, BAE için Airbus Savunma ve Uzay'ın ana yüklenicisi ile Thales Alenia Uzay'ın ortak asal olarak geliştirdiği bir dünya gözlem uydusu idi.

United Arab Emirates satellite crashed ile ilgili görsel sonucu

FalconEye1, BAE'nin FalconEye uydu sistemi için iki uzay aracının ilki olacaktı.

Airbus Savunma ve Uzay ile Thales Alenia uzay ekibi tarafından üretilen FalconEye2 uzay aracının, 2019 sonundan önce ayrı bir Vega görevinde yörüngesinde olması planlanıyor.

Uydular, Fransız Pléiades-HR dünya gözlem uydusunun yükseltilmiş versiyonlarına dayanmaktadır. HiRI (Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleyici) görüntüleme sistemi ile uzaydan, 70 santimetre yakınlıkta fotoğraflar çekebilecekti.

İLGİLİ HABERLER