Dünya
  • 19.8.2009 12:54

BAĞDAT'TA KANLI ÇARŞAMBA: 45 ÖLÜ

Bağdat, aylardan beri ilk kez bu sabah şiddetli saldırılara hedef oldu. Kentte eş zamanlı olarak El Salihiye, Hafız El Kadi, Bab El Muazzam, El Beyya ve Kerrade semtlerinde patlamalar oldu.

Saldırılardan ilki Hafız El Kadi ve ikincisi Yeşil Bölgenin bitişiğindeki Salihiye semtinde düzenlendi. Üçüncü saldırı ise Yeşil Bölgenin yanındaki Dışişleri Bakanlığını hedef aldı.

Dışişleri Bakanlığına düzenlenen saldırının bomba yüklü bir araçla gerçekleştirildiği, olayda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu kaydedildi. Olayda yaralananların çoğunun Bakanlık çalışanı olduğu belirtildi. Saldırılardan hemen sonra Irak güvenlik güçleri ve ambulanslar olay yerine hareket etti.

Irak güvenlik güçleri olay yerlerini hemen kuşattı.

Olay yerinde bulunan halk arasında büyük bir panik yaşanırken etraftaki evler zarar gördü ve birçok evin camları kırıldı.

Televizyonların yayımladığı görüntülerde, patlamalardan birinin sıkı korunan Yeşil Bölgedeki parlamento binası ve diplomatik misyonların bulunduğu binaların yakınında meydana geldiği görülüyor.

BM güvenlik görevlileri, en az bir havan topu mermisinin BM binaları ile Yeşil Bölge'ye isabet etmiş olabileceğini söylediler.

İLGİLİ HABERLER