Gündem
  • 17.8.2009 00:00

BAHÇELİ : BÖLÜNMÜŞ YOLA EVET BÖLÜNMÜŞ TÜRKİYE'YE HAYIR

İZMİR - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti hükümeti döneminde yapılan bölünmüş yolların olumlu bir hizmet olduğunu ancak ''bölünmüş bir Türkiye'yi kabul etmediklerini'' söyledi.
Genel Başkan Bahçeli, İzmir'de Kültürpark Fuar Alanı'ndaki 1. holde düzenlenen MHP İzmir İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümetin birçok alanda düşük not aldığını ancak bölünmüş yol yapımı konusunda başarı sağladığını belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli havadan seyahat ettiğini, bu nedenle yaptırdığı bölünmüş yollardan haberi olmadığını öne süren Bahçeli, kendilerinin ise seyahatlerini kara yoluyla yaptıklarını, bölünmüş yolların trafik akışı için çok önemli bir hizmet olduğunu gördüklerini kaydetti.
Devlet Bahçeli, ''Bölünmüş yollara 'Evet' diyoruz ama bölünmüş bir Türkiye'yi kabul etmiyoruz. Sayın Başbakan, bölünmüş yollarla yandaşlarınızı, müteahhit olmayanı dahi müteahhit hale getirdiniz, bölünen Türkiye'nin müteahhidi, taşeronu siz olmayınız'' dedi.
Hükümetin iktidar olduğu günden bu yana inanç temelinde ortaya koyduğu bölünmüşlüğün sonraki dönemde etnik ve mezhepsel temellere de yaygınlaştırdığını savunan Bahçeli, bugün hükümetin bilinçli olarak kamplaşma ve cepheleşmeyi toplumun her alanına yaymaya çabaladığını ileri sürdü.
Bahçeli, şöyle konuştu:
''Türkiye'yi gerilim stratejisiyle kamplara ve cephelere bölerek toplumun kesimleri arasında bir çatışmanın ortaya çıkmasıyla 7 yıllık tüm beceriksizliklerini, yolsuzluklarını, soygunlarını örtmeye çalışmaktadırlar. MHP olarak bu tuzağa düşmemeliyiz. Milletin taleplerini doğru okumalıyız. Millet 'Cepheleşmeden, kamplaşmadan hoşlanmıyorum, kavgadan, çatışmadan bir çıkar yol olacağını düşünmüyorum, kardeşlik kucaklaşma ve paylaşma istiyorum' diyor. Bu sebeple MHP kargaşa ve kaos yanlısı değil. MHP çatışma ve bölünmeden yana değil.
MHP gerilim stratejisinden beslenenlerin, bazı siyasi edepsizlerin dediği gibi veya sözde aydınların son günlerde yine kalemlerinden dökülenleri okuduğunuzda, MHP'ye hakaret eden, 'Bunlar kanla besleniyorlar'' sözünü kendilerine iade ediyoruz. Kimin kanla beslendiğini biliyoruz. Diplomatlarımız Ermeniler tarafından katledilirken bunlar Ermenileri tutmuşlardır. Kıbrıs elden çıkarken bunlar Annan Planı çerçevesinde Kıbrıs'ın Rumlaşmasına katkı sağlayacak AB adına Kıbrıs'ı gözden çıkarmışlardır. Bunlar şimdi de 25 yıldır devam eden bölücü terörü kardeş kavgası haline dönüştürmek için kalem oynatıyorlar, televizyonlarda boy gösteriyorlar, bunlar 12 kötü adamdır. Ya zehir saçmaktan vazgeçecekler ya da Türk adaletinin önünde Allah'ın izniyle bir gün hesap verecekler.''

-RUHBAN OKULU-

Son günlerdeki bazı açılımların da gözden kaçırılmaması gerektiğini, önce ''Kürt açılımı'' diye yanlış bir tanım kullanıldığını, sonra demokratik açılıma dönüştürüldüğünü ancak özünün korunarak milletin aldatılmayla çalışıldığını savunan Bahçeli, şöyle konuştu:
''Şimdi de Büyükada'da bazı çevrelerle görüşerek Ruhban Okulu vesaire üzerinde bir başka açılımın peşindeler. Hele hele ekümenlik adı altında kendisini kabul ettirmek isteyen bir patrikhanenin başı, Sayın Başbakan'a verdiği 88 maddelik 15 sayfalık raporda Yassıada'da ve İmralı'da üniversite kurulmasını istiyormuş. Yassıada ve İmralı'da neyin üniversitesini kuracaksınız? Türkiye'yi bölmenin üniversitesinin temelini mi atmak istiyorsunuz? Tüm bunlara baktığınızda Türkiye çok sinsi oyunlarla karşı karşıyadır.''

-MHP'YE ELEŞTİRİLER-

Devlet Bahçeli, AB dayatmaları, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi adı altındaki plandaki beklentileri, PKK'nın talepleri, ''AK Parti içinde PKK yandaşı olmaya doğru ilerleyen sözde 74 milletvekilinden bazılarının'' bazı toplantılarda yaptığı konuşmalar ve son olarak demokratik açılımdaki istekleri yan yana konulduğunda şaşırtıcı bir benzerlik görüldüğünü ileri sürdü.
''Bu talepler paketi Türkiye'yi bölmeye yöneliktir. Onun için bu açılımı MHP olarak kabul edemeyiz, bu açılıma bizden katkı bekleyenlere katkı sağlayamayız. Türkiye'yi bölmeye götüren bu felaketin görüşmelerini kabul edemeyiz. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünden yanayız'' diyen Bahçeli, bazı köşe yazarlarının açılım paketine içinde ne olduğunu bilmeden karşı çıktıklarını söyleyerek kendilerini suçladığını ifade etti.
Açılımın ne olduğunu gayret göstererek öğrenmeye gerek olmadığını, söz konusu yazarların 25 yıldır yazdıklarıyla açılım arasında fark olmadığını öne süren Bahçeli, şöyle konuştu:
''9 Eylülde İzmir'in ortaya koyduğu milli duruşu hatırlayarak İzmir'den sesleniyorum. Bu ülkenin parçalanmasına MHP olarak rıza gösteremeyiz. Bunu tüm Türkçe konuşan kardeşlerimize iyi anlatmalıyız. PKK, Kürtçe konuşan kardeşlerimizin örgütü değildir. Terör baskısıyla Kürtçe konuşan kardeşlerimizi ya pasifize ediyorlar ya da evlatlarını çalıp dağa çıkarıyorlar. Kürtçe konuşan kardeşlerimizi bir akşam evinize misafir edin, samimi olarak konuşun. Onlar da ayrılmak istemiyor, parçalanmayı kabul etmiyor, birlikte yaşamayı ama daha mükemmel yaşamayı, aşı, işi olan insanlar olarak yaşamayı istiyorlar.''

İLGİLİ HABERLER