Gündem
  • 11.5.2013 17:27

Bahçeli, Reyhanlı saldırısında Başbakan'a yüklendi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın, Beşşar Esed’e yönelik söylemi ve Şam yönetimini hedef alan açıklamalarının Türkiye’ye saldırı ve kışkırtma olarak geri döndüğünü söyledi.
Türkiye’nin AK Parti ile birlikte, belirsizliğin, bilinmezliğin ve bunalımın her türüne sahne olduğunu ifade eden Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının çiğnendiğini ve kontrolsüz gelişmelerin peşi sıra cereyan ettiğini belirtti. Özellikle sınır güvenliğinin alt üst olduğunu kaydeden Bahçeli, "Gerek bölücü terör örgütü militanlarının sözde geri çekilmesi sürecinde yaşanan pespayelikler, gerekse de Suriye politikasından kaynaklanan yanlış ve ihmaller sınırlarımızı anlamsızlığa ve şaibelere terk etmiş bulunmaktadır. Bu gelişmeler hukuksuzluğun, kural tanımazlığın ve acziyetin iktidar zihniyetini nasıl tesir ve kontrol altına aldığını göstermesi bakımından oldukça kayda değerdir" ifadelerini kullandı.
Bir tarafta eli silahlı ve kanlı PKK militanları sınırlarda at koştururken, diğer yanda Suriye menşeli provokasyon ve saldırıların gittikçe artış gösterdiğini belirten Bahçeli, Türkiye’nin ağır bir sürece kıstırıldığını ve hareketsiz bırakıldığını savundu. Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Belediye Binası yakınında bugün meydana gelen patlamaların, sınırlardaki vahşetin, kaos dalgasının ve sancılı hadiselerin seyri bakımından ibretlik bir vaka olduğunu vurgulayan Bahçeli şunları kaydetti:
"Bu vesileyle ebediyete intikal eden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve Reyhanlılı vatandaşlarımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Reyhanlı’yı kana bulayan canilerin bulunması, azmettiricilerinin tespit edilmesi acilen sağlanmalı, benzeri hadiselerin tekrarlanmaması için tüm tedbirlerin alınması bir an önce temin edilmelidir. 11 Şubat 2013 günü, Cilvegözü sınır kapısında yaşanan bombalı saldırıdan sonra şimdi de bu olayın vuku bulması sınır hattımızın tesadüflere, saldırganların keyfine bırakıldığına dair çok güçlü bir karine teşkil etmiştir. Sınır bölgelerimizde yaşayan kardeşlerimiz korku ve panik içindedir. Suriye’den gelen sığınmacıların neden olduğu olayların ve taraf oldukları anlaşmazlıkların hacminde gözle görülür bir yükseliş söz konusudur. Nitekim sınır il ve ilçelerimizdeki gerginlik hızla tırmanmakta, kavga ve şiddet ortamı her geçen gün genişlemektedir. Hükümetin, küresel hesap ve planların hizmetine olacak şekilde tercih ettiği Suriye politikası vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini zedelemekte, hırpalamakta ve heba etmektedir. Başbakan Erdoğan’ın, Esad’a yönelik nefret söylemi, Şam yönetimini hedefine alan tahrikleri ülkemize saldırı ve kışkırtma olarak geri dönmektedir. Tüm gelişmeler göstermiştir ki, Türkiye sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır.
Ayrıca Suriyeli muhaliflere verilen imtiyazlar, yapılan yardımlar ve sağlanan destekler komşu coğrafyalardaki yangının sınırlarımıza doğru yayılmasına müsait bir zemin açmıştır. Başbakan Erdoğan’ın Suriye’yi kapsamına alan savaş dili, ABD’nin dikkatini çekmek maksadıyla uçuşa yasak bölge oluşturma teklifi ve Şam yönetimine gözdağı veren konuşmaları ülkemizi kirli ve kanlı bir girdaba sevk etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi, sınırlarımızda Suriye ve bölücü örgüt merkezli kabul edilemez hadiseleri titizlikle izlemekte ve hükümeti milletimizin lehine ve menfaatine uygun davranmaya davet etmektedir."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın başkanlığındaki heyet, yarın Hatay'a gidecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, patlamaların meydana geldiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde incelemelerde bulunmak üzere 7 kişilik heyet görevlendirdi. Heyet, yarın Hatay'a gidecek.
     MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, Reyhanlı'daki patlamaların, ülkede derin infiale yol açtığını belirterek, hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, Reyhanlı halkına ve millete başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.
     Bu müessif olayın, Türkiye'nin iç huzuruna ve bütünlüğüne yönelik sinsi planların bir parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunan Yalçın, "Hükümet, vatandaşların ve sınırların güvenliğini temin için gereken tedbirleri almalıdır" ifadesini kullandı.
     MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, Reyhanlı'da incelemelerde bulunmak üzere bir heyet görevlendirdiğini bildiren Yalçın, kendisinin başkanlığında kurulan heyette, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Hatay İl Başkanı Adnan Aktaş, Gaziantep İl Başkanı Mustafa Erzin, Osmaniye İl Başkanı Fahri Kuyulu ve Kilis İl Başkanı Mehmet Ali Özkaraca'nın bulunduğunu belirtti.
     Yalçın, heyetin yarın Hatay'a gideceğini kaydetti. 

İLGİLİ HABERLER