Gündem
  • 29.4.2017 00:07

Bakan açıkladı!.. AB çark ediyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Malta'da açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "AB liderleri artık hatalarını anladı, Türkiye'yle ilişkileri nasıl düzeltebiliriz diye sormaya başladılar. Biz de onlara açık açık hatalarını söyledik" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İLİŞKİLERİ NASIL DÜZELTECEKLERİNİ SORUYORLAR'

"Türkiye'nin AB için önemini vurguladık" diyen Çavuşoğlu, "Artık hatalarını anlamaya başladılar. Türkiye ile ilişkilerini nasıl düzelteceklerini soruyorlar. Türkiye tüm fasılları açmaya hazır" diye konuştu.

Çavuşoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Madem Türkiye'yle süreci devam ettirmek istiyorlar, kendilerine de söyledik, siyasi engellerden arındırılmış bir yaklaşım istiyoruz. Türkiye'ye eşit bir ortak gibi bakmalılar ve öyle davranmalılar. Bugüne kadarki hatalarından ders almışlar gibi gördüm. İnşallah samimilerdir. Türkiye'yle ilgili konuşmalarında olumsuz bir şey söylemediler. Olumlu şeyler söylendi. Daha pozitif bir atmosfer var. Ama samimi olmazlarsa yarın hemen dağılabilir."

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada, 16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili olarak 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' demişti.

İLGİLİ HABERLER