Ekonomi
  • 9.10.2018 15:24

Bakan Albayrak: Zam yok... Tüm firmalar yüzde 10 indirim yapacak!

Bakan Albayrak: Tüm firmalarımız yüzde 10 indirim yapacak!

'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara vardık" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı"nı açıkladı. Programda konuşan Albayrak "Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara vardık" dedi.

İşte Berat Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları:

Türkiye ağustos ayı ile birlikte doğrudan para birimine yönelik spekülatif ataklarla karşı karşıya kalmış, ardından etkin bir mücadele içine girmiştir. Ağustos ayında başlayan ve eylülde etkisini hissettiren aksiyon ve adımlarımızla piyasaların adımları gerçekleştirmiştir.

"Dengelenme süreci başlamıştır"

Dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Belirsizlik sebebiyle fiyatlandırmalarda tahminler baz alınmıştır. Kurdaki volatile sonrası fiyatlarda normalleşme sürecine giriyoruz.

Kurdaki bu normalleşmenin ardından fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. Tüm paydaşların birlikte kazanması gereken bir anlayış.

"Sonunda Türkiye kazanacak"

Bu ortamda kar arttırma amacıyla yapılmış her girişim çok daha büyük zararları beraberinde getirecek adımlar olacak. Bunu görmemiz lazım. Tüm paydaşlarımız aynı samimiyet üzerinde taşın altına elini koymayı ülke vazifesi edindi. Ortaya güçlü bir mücadele koyacak, tüm paydaşların beraber kazandığı bir ortamı oluşturacağız. Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir.

81 milyon omuz vermeli. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak.

Girdi maliyetlerini düşürecek tüm bu süreçlerde işsizliğin artmaması için neler yapabiliriz bunları da çıkardık.

"Tüm firmalarımız yüzde 10 indirim yapacak"

81 milyon omuz vermeli. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak.  Girdi maliyetlerini düşürecek tüm bu süreçlerde işsizliğin artmaması için neler yapabiliriz bunları da çıkardık. Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara vardık. Katılanlara teşekkürler ancak katılmayanlara da bir şey diyemem. Gerek TOBB, gerek TÜSİAD tüm kurumlarımız olsun, firmalarla birlikte bu sürecin iletişimi içindeyiz. Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar.

Sene sonu yapılan indirimlere ek olarak yapılacak bir indirim olacak. Bu mücadeleye omuz verin, sahip çıkın. Bu logo ile dükkanlarımızı, AVM'lerimizi süsleyeceğiz.

Enflasyonlamucadele.org.tr internet sitesini kurduk. Bu süreçte BDDK, Merkez Bankası, Bankalar Birliği ile güçlü bir koordinasyon kurduk. Vatandaşlar sitemizden mücadeleye destek veren firmaları takip edecek.

Elektrik ve doğalgaza zam yok!

Cari açık üzerindeki baskıyı dengeleyecek adımlar attık. Aktif bir şekilde indirim kararları ve benzeri adımlar, Merkez Bankası'nın piyasaları rahatlatmaya devam edeceği adımlarla sahada duruyoruz. Enflasyonla mücadeleyi mali politikalarla destekliyoruz. Yıl sonuna kadar elektrik, doğalgaz zammı yapılmayacak. Bekleyen KDV iadelerini hızlandıracağız, yıl sonuna kadar başvurular sonuçlanacak. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayacak işletmelerimiz altyapısı ile düzenlemeyi anlayıp işverenimize destek vereceğiz. KDV iadesi başvurusunda ilk 10 günde yüzde 50 iade yapacağız. Bankalarda yeniden yapılandırma tavsiye kararı için tekrar teşekkür ederim. Kredi faizlerinde yüksek dalgalanmalara şahit olduk. Bu normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımızda enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladılar. 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak.

'Komisyonculuk kaldırılacak'

Hal yasası da ekim ayı itibariyle de Meclis'te göreceğiz. Komisyonculuk kaldırılacak. Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmaları açısından yakından takip edileceği ürün mekanizması için çalışmaları yapıyoruz. Yüksek üretici fiyatlarına göre değil, tüketici fiyatlarına göre belirlenecek. Ürün gözetim mekanizması süreci için çalışmaları başlattık. ALO175 ile hattımızı geçerli kıldık.  Stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceğiz.

"İndirim logosu taşıyan ürünleri tercih edin"

Vatandaşlarımız indirim logosu taşıyan ürünler tercih etmeli. Bir yandan Türkiye'nin en güçlü yaygın ürünleri, bir yandan bankalarımız, sadece birkaç günlük görüşme ile binler firmamız kuruluşumuz bu topyekün mücadeleye bende varım dedi. 81 milyon Türkiye olarak bu suni süreci de geride bırakacağız. Türkiye 'Büyük Güçlü Türkiye' yolculuğunda oku yaydan çıkmıştır. Tüm firma, marka, kamu kurum, şirketlerimizi ve bakanlarımızı hepinizi tebrik ederim.

Yorumlar (3)

  • - İNDİRİM

    Köprüler limanlar şehir hastaneleri cep telefonu internet sigara doğal gaz üretim tesisleri elektik santrallerini işletenler dağıtanlar da kurum değil mi niye onlar karlarından % 10 indirim yapmıyor.?

  • - DAMAT

    Damadın kasası can çekişiyor, elini memurların emeklilerin cebine attı zira enflasyon durdurulamazsa ocak ayında daha fazla maaş ödeyecek ama para kalmadı ocakta maaşı ödeyecek doğal gaz elektrik zamlanacak indirimler geri alınacak temmuza kadar çalışanlar emekliler yine enflasyona kurban edilecek yani devlet artık tüccar olacak.

  • - ŞEYTAN

    Kılıçdaroğlu grubundan AKP zihniyetinin SGK yı batırdığını söylüyordu tüm havuz medyası o saatte doğrudan Bakana bağlandı zira şeytanın amacı Kılıçdaroğlu'nun sesini kesmekmiş; dağ fare doğurmadı zira elektrik ve doğalgazda geri adım yok % 10 indirim yapılmayacak elektrik ve doğal gazda indirim logosu yok onları tercih etmeyin Alo 175 e şikayet edin.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER