Ekonomi
  • 27.2.2013 21:05

Bakan Çağlayan: AB iki yüzlü davrandı!..

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sürecini değerlendiren Bakan Çağlayan, "Avrupa Birliği iki yüzlü davranarak 50 yıldır ülkemizi tam üyeliğe almamaktadır. Gün gelecek bize AB kapısından içeri buyur edecekler o zaman biz bu teklifi karara bağlayacağız” dedi.

Ege'nin Yıldızları ödül törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ak Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın, CHP Manisa Milletvekili Hasan Öner katıldı. Egeli ihracatçıların tarafından Ege Bölgesi'nin 2013 yılı ihracat hedefleri ve bölge ihracatçıların bölgenin ihracatının daha fazla artması için önerilerini içeren bir dosya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a sunuldu.

EKSENİMİZ DÜNYA EKSENİDİR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği'nin ''iki yüzlü bir kuruluş'' olduğunu, Türkiye'ye karşı samimi olmadığını savunarak, ''Egemen Bağış Bakanımın da ifade ettiği gibi Sarkozy'i Fransız halkı, balık tutmaya gönderdi. Sayın Merkel'e ne görev verecekler bilmem'' dedi.
     Ege bölgesinde 2012 yılında en fazla ihracat yapan firmalar, Hilton Oteli'nde düzenlenen Ege İhracatçı Birlikleri İhracatın Yıldızları töreninde ödüllendirildi.
     Törende konuşan Bakan Çağlayan, etkinliğin ''rutin bir tören'' olarak görülmemesi gerektiğini, Türkiye'nin geleceğini yakından ilgilendiren, ekonomi için olmazsa olmaz konumda bulunan, ihracatın yeni hedeflerinin konuşulacağı bir platform olarak, değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
     Türkiye'nin tüm ihracatçılarını kutladığını ifade eden Çağlayan, 10 yıl önce 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'de bugün sadece Ege İhracatçı Birlikleri'nin 11,5 milyar dolar ihracat yaptığını, ihracat yapılan pazarların dörtte üçünün ''dumura uğramış olduğu'' bir ortamda mal ihracatının yüzde 13 artışla 152,6 milyar dolara çıkarıldığını, hizmet ihracatı da eklendiğinde, toplam 195 milyar dolar gelire ulaşıldığını ifade etti.
     Bakan Çağlayan, ''Bu rakamı bu seviyeye getiren ihracatçılara, üreticilere ve emekçi kardeşlerimize hükümetin bir üyesi olarak teşekkür ediyorum ve alkışlıyorum. Bu işten mutlaka kendime siyasi bir pay çıkartacağım. Ama bu işin gerçek kahramanları sizlersiniz. Benim yağ çekmeye sizin de yağa ihtiyacınız yok. Bunu söylerken hakkın teslimi açısından söylüyorum'' diye konuştu.
     İhracata sadece döviz getirmesi açısından bakmadığını, ihracatın bir ülkenin uluslararası rekabet gücünün en net göstergesi olduğunu söyleyen Çağlayan, İzmir'de üretip Ankara'ya satmanın kolay olduğunu, 243 ülkeye satmanın ''babayiğitlik'' gerektirdiğini dile getirdi.
    
     -Eksen kayması tartışması-
    
     Bakan Çağlayan, ihracatta sağlanan artışın 2008 krizi sürecinde başlayan pazar çeşitlendirmesi yönündeki çalışmaların bir sonucu olduğunu, o dönemde ''eksen kayıyor'' eleştirilerinde bulunanların bugün rakamları görünce utandığını söyledi.
     O dönemde çeşitlendirme yapılmamış olsaydı bugün ihracatın neden 110 milyar dolara düştüğünü terleyerek anlatmak durumunda kalacağını, oysa ki bugün 152,6 milyar dolarla iftihar ettiğini kaydeden Çağlayan, baştan yanlış kurgulanan eksenin doğru noktaya kaydırıldığını vurguladı.
     Türkiye'nin 243 gümrük bölgesine ihracat yaptığını, bugüne kadar ihracat yapılmayan Asya Pasifik'teki ada devletleri Mikronezya ve Nauru ile de temasa geçildiğini kaydeden Çağlayan, ihracat eksenini dünyaya göre ayarladıklarını, AB pazarındaki konumlarını koruma konusunda da kararlı olduklarını ifade etti.
    
     -AB'ye vize sorunu-
    
     Avrupa'nın Türkiye konusunda ikiyüzlü davrandığını söyleyen Çağlayan, şöyle konuştu:
     ''AB iki yüzlüdür, riyakar bir kuruluştur. AB Türkiye'ye karşı samimi değildir. 50 yıldır da samimi olmamıştır. Zaman zaman bize çeşitli inkıtalar olmuştur. Bunu da AB kendisine koz olarak kullanmıştır. AB samimi olsa bugün bizim kamyonlarımızın serbest dolaşımını engellemez. AB samimi olsa hiçbir şekilde haklı olmadığı Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden dolayı Türkiye'nin 14 faslının önüne takoz koymaz. AB, ikiyüzlü olmasa bugün Kanada, Brezilya, Güney Kore ve Japonya vatandaşlarına vizesiz geçiş hakkı verirken, 17 yıl önce Gümrük Birliği anlaşmasını yapmış, AB'ye tam üyelik müzakeresi yapan Türk insanına, iş adamına bu haksızlığı yapmaz. Bakın bugün vize, bırakın insan hakları, ticarette haksız rekabet boyutunu artık vize konusu haksızlığı, hukuksuzluğu geçmiş, resmen zulme dönüşmüştür.
     Bunu 3 gün önce Almanya Şansölyesi Sayın Merkel'e de söyledik. Şansölye hala Türkiye'nin AB sürecinin uzun bir yol olduğunu söylüyor. Türkiye'nin AB'ye tam üye olduğunu, ümit ediyorum ve biliyorum ki Merkel göremeyecek. Sakrozy de göremedi, O da göremeyecek. Egemen Bağış Bakanımın da ifade ettiği gibi Sarkozy'i Fransız halka balık tutmaya gönderdi. Sayın Merkel'e ne görev verecekler bilmem. Bugün şanssız bir şekilde Türkiye'nin AB üyeliğinin önü kesilmektedir.
     Ekonomik olarak tam entegrasyon sağlamışız. İhracatımızın yüzde 38'ini yapıyoruz, bunun yüzde 95'i sanayi ürünleri, sadece Almanya'da 3 milyon Türk yaşıyor. Oraya pazılarına, kollarındaki güçlerine bakılarak alınan Türklerin evlatlarının 22 bin işletmesi var, 350 bin insan çalıştırıyorlar ve milyarlarca avro ciro yapıyor. AB konusunda mücadeleye sonuna kadar devam.''
    
     -''Kararı gözden geçireceğiz''-
    

     Konuşmasında AB Komiseri Günther Oettinger'in, 10 yıl içinde AB'nin Türkiye'nin üyeliği için diz çökeceği yönündeki sözlerini hatırlatan Bakan Çağlayan, ''Biz dostlarımızın sürünmesini, diz çökmesini istemeyiz, bundan hoşlanmayız. Ama şunu çok iyi biliyorum ki gün gelecek AB Türkiye'ye gelecek diyecek ki 'buyurun'. O zaman biz kararımızı gözden geçireceğiz'' diye konuştu.
     Türkiye AB'ye tam üye olsaydı, geçen yıl AB'nin yüzde 1,5 değil 1,8 büyüyeceğine, birliğin fazladan yüzde 7'lik büyümeye sahip olacağına dikkati çeken Çağlayan, 17 üyeli Avro Bölgesi'nin kriz öncesine dönmek için 8-10 seneye ihtiyacı bulunduğunu, Türkiye'nin ise kendi çabasıyla başarı hikayesi yazdığını ifade etti
     Konuşmasında ihracatta gelecek dönem stratejileri, enerji ve yatırım teşvikleriyle ilgili bilgiler veren Çağlayan, İzmir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak yeni fuar alanının da fuarcılığa sağlanacak teşviklerden yararlanabileceğini belirtti.
     Çağlayan, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na seslenerek, ''Yeni teşvik sisteminde dükkan sizin. 50 bin metrekare alan üzeri kapalı alan yatırımlarını 5. bölge destekleriyle destekliyoruz, İzmir'e hayırlı uğurlu olsun'' dedi.
     Bakan Çağlayan, İzmir'in EXPO adaylığı konusunda da gittiği tüm ülkelerde lobi yaptığını, görüşmelerinde ilk gündem maddesinin EXPO olduğunu, önceliğin EXPO'ya verildiğini, olimpiyat adaylığıyla ilgili taleplerin EXPO konusundan sonra gündeme getirildiğini söyledi. 

TÜRK ÇIPASIYLA GÜZEL GÜNLERE

Yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduklarını anlatan ve teşvik sisteminden yararlanmak isteyen girişimciler için kapıları sonuna kadar açtıklarını kaydeden Bakan Çağlayan, “Üretim yapısını değiştirmek zorundayız. 90 milyon ton ürün ihracatı karşılığı 152.6 milyar dolarlık gelir elde ettik. Yaptığımız ihracatın kilogram fiyatı 1 dolar 58 sent. İyi, ama yetmez. Almanya'nın 4, Japonya'nın ihracatının kilogram karşılığı 3.5 dolar. Bizim de en az 2.5-3 dolarlar mertebesine çıkarmamız gerekiyor. Bu da inovatif ve katma değeri yüksek ürün ihracatıyla mümkün. Bunun için yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduk” diye konuştu.

Bakan Çağlayan Türkiye'nin 14 Mayıs'tan itibaren IMF'ye borcu olmayan, aksine 5 milyar dolar kredi veren bir ülke konumuna geleceğini hatırlatarak, "Türkiye IMF çıpası olmaksızın, Türk sanayisinin çıpası ile güzel günlere doğru yol alıyor” dedi.

İZMİRLİDEN FAZLA ÇALIŞIYORUM

İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için çok çalıştıklarını ifade eden Bakan Çağlayan, 260 gün sonra tarihi asansöre çıkarak İzmir’in başarının tüm dünyaya haykıracaklarını söyledi. Bakan Çağlayan, "Bilenler biliyor. 35'den fazla ülke dolaştım. Gittiğimiz her ülkede Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız başta olmak üzere bakanlarımızın, bizlerin önemli gündem maddesi İzmir'in EXPO 2020 adaylığı. İzmirlilerden fazla Expo için çalışıyorum. Bu arada Spor Bakanımız gücenmesin, ilk önce EXPO'yu söylüyoruz, hava müsaitse olimpiyatlar için de destek istiyoruz. İzmir bunu hak ettiği şekilde kazanacaktır” dedi.

İHRACAT ÖNEMLİDİR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm zorluklarına karşın 2012'de ihracatçının ülke ekonomisine büyük katkı sunduğunu vurguladı. Büyükekşi, “Ege Bölgemiz, Türkiye'nin ihracat atağına çok büyük destek verdi, vermeye de devam ediyor. Ege illerimiz, tarımın, sanayinin gözbebeği. Ege'nin ihracatı, Ege'nin başarılı ihracatçıları sayesinde hızla artıyor. 2023 hedeflerine ulaşmak için ihracatın önemlidir. İhracat sayesinde dünya krizlerinden yara bere almadan çıkan Türkiye, büyük hedeflerine ihracat sayesinde ulaşacaktır” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, Egeli ihracatçıların geçen yıl 11.4 milyar dolar gibi başarılı bir ihracata imza attığını belirterek, bu başarıda payı olan ihracatçıları ödüllendireceklerini söyledi. Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar ihracata ulaşma hedefi olduğuna dikkat çeken Türkmenoğlu, bu hedefe giderken Ege'ye büyük rol düştüğünü kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir potansiyelinden çok daha fazlasını üretecek güce sahip olduğunu söyledi. Sermaye ve insan birikimi ile İzmir’in ekonomide önemli bir noktaya geleceğini söyleyen Kocaoğlu, “İller arasındaki teşvik sıkıntısından dolayı büyüyemeyen bir sanayi sıkıntımız var. OSB’lerin alt yapısını yapılmış olsa daha teşvik sıkıntısı sebebiyle yaşanan bir durum söz konusudur. İzmir’in kullanamadığı bir diğer potansiyel İzmir turizm ve hizmet sektöründen gereken desteği alamamasıdır. Turizm ve hizmet sektöründe bu kentin gelişmesi için özel teşvik gereklidir” dedi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da yaptığı konuşmada başarılı ihracatçıları tebrik ederek, ülkenin kalkınma ve büyümesine koydukları katkının artarak devamını diledi.

BÖLGENİN 3 BÜYÜK İHRACATÇISI

EN FAZLA İHRACAT GERÇEKLEŞTİREN FİRMA

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. 966.051.629

Pergamon Statüs Dış Tic.A.Ş. 562.210.689

EİB'den En Fazla Üretim ve İhracatı Gerçekleştiren Firma

İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. 536.888.113 

AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ

1- Tetra Pak Paketleme Sanayi Ve Ticaret Ltd.Şti.

2- Kütaş Tarım Ürünleri Dış Tic. Ve San.A.Ş.

3- Amcor Tobacco Packagıng İzmir Gravür Baskı San.Tic.A.Ş.

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER

1- İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.

2- Özkan Demir Çelik Sanayii A.Ş.

3- Kardemir İth.İhr.Ltd.Şti

DERİ VE DERİ MAMÜLLERİ

1- Sepiciler Çaybaşı Deri Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

2- Lider Deri Ürünleri San.Ve Tic.A.Ş.

3- Caretta Deri Eşya Üretimi San. Ve Tic.Ltd.Şti.

HUHUBAT VE BAKLİYAT

1- Küçükbay Yağ Ve Deterjan Sanayi A.Ş.

2- Yonca Gıda San.İşl.İç Ve Dış Tic.A.Ş.

3- Yumurtacılar Zahire Tarım Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti. 

KURU MEYVE VE MAMÜLLERİ

1- Osman Akça Tarım Ürün.İth. İhr.San.Ve Tic.A.Ş.

2- Özgür Tarım Ürün İnş.San.Ve Ticaret A.Ş.

3- S.S.Tariş Üzüm Tarım Sat.Koop Birliği

HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON

1- Üniteks Tekstil Gıda Motorlu Araçlar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

2- Sun Tekstil San.Ve Tic.A.Ş.

3- Roteks Tekstil İhracat Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

MADEN

1- Kaltun Madencilik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

2- Dünya Taş İthalat İhracat Madencilik Ticaret A.Ş.

3- Medmar Mermer Madencilik San. Ve Tic.A.Ş. 

SU ÜRÜNLERİ

1- Klc Gıda Ürünleri İth.İhr.Ve Tic.A.Ş.

2- Keskinoğlu Tavukçuluk Damızlık İşl.San.Tic.A.Ş.

3- Yaşar Dış Tic.A.Ş

TEKSTİL VE HAMMADLERİ

1- Menderes Teks.San.Ve Tic.A.Ş.

2- Söktaş Dokuma İşletmeleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

3- Balta Floorcoverıng Yer Döşm. San.Ve Dış Tic.A.Ş.

TÜTÜN VE TÜTÜN MAMÜLLERİ

1- Brıtısh Amerıcan Tobacco Tütün Mamülleri San.Ve Tic.A.Ş.

2- Jtı Tütün Ürünleri San.A.Ş.

3- Socotab Yaprak Tütün San.Ve Tic.A.Ş.

YAŞ SEBZE VE MEYVE

1- Uçak Kardeşler Gıda Seracılık Uluslararası Nakliye Plastik San. Ve Tic.Ltd.Şti.

2- Lidya Konservecilik Müteahhitlik İnşaat Turizm San. Ve Tic.Ltd.Şti.

3- Balcı Tarım Ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

1- Zer Yağ Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

2- Verde Yağ Besin Maddeleri San. Ve Tic.A.Ş.

3- Yudum Gıda San.Ve Tic.A.Ş.

BİRLİĞİ BULUNMAYAN SEKTÖR VE FİRMA BİRİNCİLERİ

ÇİMENTO

1- Graniser İç Ve Dış Ticaret A.Ş

2- Egeseramik İç Ve Dış Tic.A.Ş.

3- Ege Seramik San.Ve Tic.A.Ş.

ELEKTRİK ELEKTRONİK

1- Indesıt Company Beyaz Esya Paz.A.Ş.

2- Schneıder Elektrik San.Ve Tic.A.Ş.

3- Sartel Elektrık Kablo Ve Mot.San.Ve Tic.Ltd.Şti.

İKLİMLENDİRMİ

1- Uğur Soğutma Makinaları Tekstil Baskı A.Ş.

2- Franke Mutfak Ve Banyo Sist.San.Ve Tic.A.Ş.

3- Totomak Makina Ve Yedek Parça San.Ve Tic.A.Ş.

KİMYA

1- Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

2- Bak Ambalaj San. Ve Tıc. A.Ş.

3- Eastchem Kimyasal Endüstri Tic.San.A.Ş.

MAKİNE

1- Gimas Girgin Dış Tic.Ltd.Şti.

2- Kutlusan Tarım Ekipman Lojist. Gıda San.Tic.Ltd.Şti.

3- Akd Döküm Ticaret A.Ş.

OTOMOTİV

1- Cms Jant Ve Makina San.A.Ş.

2- Cevher Döküm Sanayi A.Ş.

3- Jantsa Jant Sanayi Ve Tic.A.Ş.


 

İLGİLİ HABERLER