Gündem
  • 16.5.2022 13:17

Bakan Dönmez müjdeyi verdi.. Doğal gaz üretimi yüzde 57 artacak..

Enerjide Türkali devrimi! Bakan Dönmez rakam verdi: Doğal gaz üretimi yüzde 57 artacak..

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. sondaj gemisinin 19 Mayıs'ta Türkiye geleceğini duyururken, Türkali-1 ve Türkali-2 kuyusundan doğal gaz üretiminin testlerden toplamda yüzde 57 daha fazla olacağını açıkladı.

Son dakika haberi...Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Dördüncü sondaj gemimiz inşallah 19 Mayıs günü Türkiye'de olacak. Sondaj hazırlıkları için Mersin Taşucu'nda yaklaşık 2 ay kalacak" derken, Türkali-1 ve Türkali-2 kuyusunda gaz üretimin testlerden daha fazla olacağını ifade etti.

BAKAN DÖNMEZ AÇIKLADI: GAZ ÜRETİMİ TESTLERDEN YÜZDE 57 DAHA FAZLA YAPILACAK

Bakan Dönmez Karadeniz gazı için üretimin artacağını açıkladı. Türkali-1 ve Türkali-2 kuyusunda toplamda 3,8 milyon metreküp gaz üretim testi yapan Türkiye üretimi 6 milyon metreküpe çıkaracak.

Bakan Dönmez, konuyla ilgili "Daha önce Karadeniz gazının ilk alevini yaktığımız Türkali-2 kuyusunda günlük 2,1 milyon metreküp, Türkali-1 kuyusunda ise günlük 1,7 milyon metreküp gaz üretimini test etmiştik, testlerimiz sonucu kuyu başına günlük ortalama 3 milyon metreküp üretime çıkacağımızı öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor...

İLGİLİ HABERLER