Gündem
  • 23.7.2019 17:29

Bakan Düzce'deki sel felaketinin bilançosunu açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'de meydana gelen sel felaketi sonrası, 45 binanın ağır hasarlı duruma düştüğünü söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'de meydana gelen sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, sel sonrası 45 binanın ağır hasarlı duruma düştüğünü söylerken, 319 binanın da az hasarlı olduğunu açıkladı.

5 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını, 2 kişinin arandığını belirten Kurum, "Toplamda 474 bine selden ve heyelandan etkilendi. 319 az hasarlı binamız, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık, 26 da istinat duvarı olmak üzere 474 binamız yapımız bu selden etkilenmiş durumda. 66 binamız da heyelan riski altında. Heyelan riski altında bulunan binalarımızın boşaltılma sürecini yapmak suretiyle, vatandaşlarımızı bu binalardan taşıyacağız." dedi.

Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle:

Geçtiğimiz hafta Düzce'mizde meydana gelen sel sebebiyle Düzce'mize, tüm Türkiye'mize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu selde saatte 160 kilogram yağış düştü. Ve yağış sebebiyle de derelerimizin taşması, yine dere güzergahları üzerinde yapılan yapıların selle birlikte yıkılması, hayvancılıkla ilgili tesislerimizin zarar görmesi, 7 vatandaşımızın kaybolması selin etkilerinin ne kadar sert olduğunu tüm Türkiye'ye bir kez daha gösterdi.

7 vatandaşımızdan beşinin cansız bedenlerine ulaşıldı. İkisi için arama faaliyetleri devam ettiriliyor. İnşallah o iki kardeşimize de en yakın zamanda ulaşacağız.

Tespitlere başlandı

Bu noktada iklim değişikliğiyle ilgili mücadele ülkemizin en önemli gündem maddesi. Dere güzergahları üzerindeki 5 bin konutun taşınmasını da yürütüyoruz. Karadeniz'in diğer bir bölgesi olan Batı Karadeniz bölgemizde de, iklim değişikliğinin ikinci etabı olan bu mücadeleyi sürdürmek amacıyla yeniden tespitlerimize başladık.

Vatandaşlar taşınacak

319 az hasarlı binamız, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık, 26 da istinat duvarı olmak üzere 474 binamız yapımız bu selden etkilenmiş durumda. 66 binamız da heyelan riski altında. Heyelan riski altında bulunan binalarımızın boşaltılma sürecini yapmak suretiyle, vatandaşlarımızı bu binalardan taşıyacağız.

İLGİLİ HABERLER