Gündem
  • 2.7.2022 20:20

Bakan Kurum : 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız

Sıfır atık projesinin Türkiye'nin en büyük çevre projesi olduğunu söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geri dönüşümde 2053 hedefini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan  Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık Mavi" programına katıldı.

Bakan Kurum, programda katılımcılara hitap etti.

"2053'te tüm atıklarımızı dönüştüreceğiz"

DHA'nın haberine göre Kurum, Türkiye'nin en büyük çevre projesi olan sıfır atık hareketiyle 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke haline geleceğini söyledi.

Kurum "Kuzeyiyle güneyini, doğusuyla batısını birbirine bağlayan ekolojik koridorlarla birlikte yeşil alanlarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Millet Bahçelerimizin bugün sayısı 450'ye ulaştı, 71 milyon metrekareye ulaştı.

Diğer özel çevre koruma bölgelerini, doğal SİT alanlarımızı, korunan alanlarımızı sürekli geliştirmeye devam ediyoruz ve Türkiye'nin en büyük çevre projesi olan sıfır atık hareketiyle de 2053 yılında oluşan tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız.

2030 yılına kadar da tüm binalarımızı enerji verimli hale getireceğiz ve ısıtma, soğutmada da yüzde 100 karbonsuzlaştırmayı inşallah sağlamış olacağız" dedi.

Bakan Kurum, "Sıfır atık projesi bir dünya markasıdır, otoritedir, rol modeldir. Sıfır atık mavi hareketiyle sıfır atık projesinin bir parçası olan denizlerimizde, göllerimizde, kıyılarımızdaki, akarsularımızdaki çalışmamızla birlikte mavi vatanımız denizlerimizin, yine göllerimizin korunması noktasında yeni bir soluk getirmiştir, yepyeni boyutlar kazandırmıştır" ifadelerini kullandı.

 

Murat Kurum : 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız  #1

 

"7 gün 24 saat çalışarak Marmara Denizimizi müsilajdan kurtardık"

Bakan Kurum, "Tabi bu seferberlikle su kaynaklarımızdaki olası çöp oluşumunu yine denize ulaşmadan, kaynağında önlüyoruz. Denizlerimizdeki temizlik faaliyetlerini de her geçen gün arttırıyoruz.

Milyonlarca vatandaşımızla bir arada olmak suretiyle onlara eğitim çalışmaları veriyoruz. Müsilajla mücadele ediyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde seferberlik ruhuyla 7 gün 24 saat çalışmak suretiyle Marmara Denizimizi müsilajdan kurtardık ve Marmara Denizimizi özel çevre koruma bölgesi ilan ederek Türkiye'nin bu manada en büyük deniz seferberliğine imza attık.

Daha temiz bir dünyayı her şeyden daha çok bizler istiyoruz. İnanıyoruz çünkü dünyaya da yüzlerce yıl boyunca çevrecilik, doğaseverlik öğreten bir medeniyetin mensuplarıyız. Kararlıyız çünkü çocuklarımıza temiz bir gelecek, daha güzel bir dünya, daha müreffeh bir Türkiye bırakmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Murat Kurum : 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız  #2

 

Karadeniz'de yaşanan sel felaketleri

Son günlerde ülkemizde yaşanan sel felaketlerine dikkati çeken Bakan Kurum,  "İşte en son bu hafta başında da Karadeniz'in tamamında yüzlerce köyümüzde yine çok büyük sel afetlerine maruz kaldık. Hamdolsun almış olduğumuz önlemler ve erken uyarı sistemimizle ki bu da dünyada birçok ülkenin uygulamaya geçmediği, ülkemizin bu afetlerle ilk defa uygulamaya geçirdiği bir sistem.

Erken uyarı sistemiyle birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzden aldığımız verileri yine vatandaşlarımızın can güvenliğini teminat altına almak amacıyla AFAD Başkanlığımızla birlikte sürecimizi yürütüyoruz ve kırmızı kodlu uyarı verdiğimiz şehirlerimize hücresel veri göndererek vatandaşlarımızı sel ve taşkın riski altındaki alanlardan uzaklaştırıyoruz.

 

Murat Kurum : 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız  #3

 

 

Sarı kodlu uyarı sistemi

Yine sarı kodlu uyarı sisteminde de vatandaşlarımıza mesajlar göndererek, valiliklerimizde bu çalışmaları yaparak vatandaşlarımızı sel riski altındaki alanlardan uzaklaştırıyoruz. Aldığımız tedbirlerle geçen yıl ki gibi hamdolsun büyük bir felaket yaşamadık.

Bir vatandaşımız kayıp, birde operatörümüz çalışma esnasında kayıp. Arama kurtarma faaliyetleri yürütülüyor. Tedbirlerle birlikte yapılan dere ıslahları bu bölgedeki tersip bentleri, yine dere güzergahı üzerindeki çalışmalarla birlikte selin ve afetin etkilerini azaltmış durumdayız." dedi.

 

Murat Kurum : 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız  #4


 

Murat Kurum : 2053 yılında tüm atıklarını dönüştüren bir ülke olacağız  #5

 


 

İLGİLİ HABERLER