Ekonomi
 • 14.12.2019 09:56

Bakan Selçuk: EYT konusunu kapattık

Bakan Selçuk: Hiçbir ülkede 52 yaşında emekli olan yok

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk flaş bir açıklama yaptı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında Bakan Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlar olmadığını emeklilikte yaşı tutmayanları olduğunu dile getirdi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT'liler için "Emekliliğe hak kazanamayanlar" ifadesini kullandı ve bunun Anayasa Mahkemesi'nce de hak olmadığının onaylandığını belirtti.

Bakan Selçuk: Hiçbir ülkede 52 yaşında emekli olan yok

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, önceki gün TBMM'deki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada EYT'liler için "Bizim emekliliğe hak kazanamayanlar dediğimiz kesimin talepleri" tabirini kullandı ve şu açıklamalarda bulundu:

"DÜNYADA EMEKLİLİK İÇİN ARANAN 3 ŞART VAR"

"Dünyada emeklilik için üç şart aranır. Belirli bir yaşa gelmiş olmak, belirli bir süre prim ödeme gün sayısına ulaşmak ve belirli bir hizmet süresi. Yasalarla belirlenen bu şartlardan herhangi birisinin olmaması durumunda emekliliği müktesep hak kılmaz, yani kişi emekli olamaz."

Bakan Selçuk: Hiçbir ülkede 52 yaşında emekli olan yok

"65 YAŞ 2048'DE DEVREYE GİRECEK"

"Türkiye'de, bütün dünyada olduğu gibi, emeklilik için belirli bir yaş şartı vardı ve maalesef, 1992'de bu şart kaldırıldı. 1999'a gelindiğinde, o dönem SSK Genel Müdürü olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi ifadesiyle sistem iflas etme noktasına geldi ve bu tarihte emeklilik için yine bir yaş şartı getirildi ama bu sefer kademeli bir geçiş öngörüldü. AK Parti 2008'de, 1999 yılında o dönemin hükümeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı Kanun ile getirilen kademeli yaşı aynen muhafaza etti. Nitekim, şu ana kadar uygulamada bizim fiili emeklilik yaşımız 52. Yani 2019 yılında emekli aylığını bağladığımız emeklilerin ortalama yaşı 52. 65 yaş ancak 2048'de devreye girecek."

"DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE 52 YAŞINDA EMEKLİLİK YOK"

"Şu an Türkiye, bütün OECD üyesi ülkeler içinde en erken yaşta emekli eden ülkedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde ortalama 52 yaşında kimseyi emekli etmiyorlar. Bunu Anayasa Mahkemesi de tevsik etti, ‘hak kaybı yok’ dedi, 'kazanılmış bir hak yok' dedi."

KAYNAK : ENSONHABER

Yorumlar (6)

 • - Sedat narcı

  Eyt li sandıkta sizi kapatacak bekleyin.

 • - Orhan marslı

  Lafmı bu şimdi.... #EYT resmen bir kul hakkıdır siz bittiniz tükendiniz. Sandıkta görürsün sen. Yaz bir kenara arayacağım 05392789283 unutma bunu olurmu.

 • - ASABİ

  DÜNYADA UYGULANAN YASALARI, İNSAN HAKLARINI DA İKTİDAR OLARAK PEK UYGULARSINIZ YA? ANAYASAYI HİÇE SAYANIN DA DÜNYADAKİ DEVLETLERİN UYGULADIĞI KANUNLARI ÖRNEK VERMESİ DE DAM BAŞINDA SAKSAĞAN OLUYOR YANİ.

 • - ASABİ

  BAKAN DEĞİL SKK'DA MEMUR OLACAK BİLGİSİ VAR MI ACABA? ŞEHİT VE GAZİLERİN PARASINI GÖTÜRENLER EMEKLİYE Mİ ACIR?

 • - CUMHUR

  Bakan olmuş ama halen konuyu algıyamamış demek ki bu görev layıkına verilmemiş; emeklilik hakkını olmak isteyenler yeni sisteme göre işe başlayanlar değil hakem kararı ile emekliği uzatılan emeklilerdir bunu çocuklar bile algılıyor siz onlara bu hakkı verdiniz de sanki emeklimi olacaklar bu yarattığınız ekonomide çalışan kendini zar zor geçindiriyor emekli maaşları ortada .!

 • - EKONOMİST

  Çünkü para yok istihdam diye bir dertleri yok kanal İstanbul' da herkes alacağını almış müteahhit ya iş istiyor yada ödediği haracı.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER