Ekonomi
  • 3.7.2009 00:00

BAKAN YILDIRIM MÜJDEYİ VERDİ...

En büyük ihale onaylandı...İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi ihalesi onaylandı.Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul-İzmir arasını 6.5 saatten 3.5 saate indirecek İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi ihalesi onaylandı. İhaleyi kazanan konsorsiyumun üyesi Nurol’un Başkanı Çarmıklı, “Proje kriz döneminde ekonomiye katkı sağlayacak. Herkes kazanacak” dedi...

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi ihalesi için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi- Yüksel- Göçay ortak girişim grubunun teklifini onayladı. Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan proje ile İstanbul-İzmir arası 6.5 saatten 3.5 saate inecek. Projenin tanıtımı dün Bakan Yıldırım ve konsorsiyum üyeleri ile birlikte yapıldı.

SIRA 3’ÜNCÜ KÖPRÜDE

Bakan Yıldırım, projenin ihalesini gerçekleştirerek krize karşı ilk testi geçtiklerini, bundan sonra ikinci testin İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü olduğunu söyledi. Yıldırım, “Dünya’nın ikinci en büyük asma köprüsü bu proje içerisinde yapılacak. İzmit’e bir gerdanlık olarak geçirilecek” dedi.

Projenin yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapıldığı için devletin kasasından bir kuruş çıkmayacağını ifade eden Yıldırım, 400 milyon liraya kadar olan kamulaştırma bedelinin de yüklenici firmaların karşılayacağını bildirdi.

YİD ÇOK İYİ MODEL

İhaleyi 22 yıl 4 ay olarak verdikleri teklif ile kazanan konsorsiyumun üyesi Nurol Holding’in Başkanı Nurettin Çarmıklı ise ihalenin kriz döneminde ekonomiye büyük bir katkı sağlayacağını, bir an önce inşaatını tamamlayıp işletmeye açmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çarmıklı, YİD modeli konusunda ilk etapta bazı sıkıntılarla karşılaştıklarını da belirterek, “Yüklenici için de devlet için de iyi bir model olduğunu düşünüyorum. Kriz döneminde hükümet olarak bir yatırım yapılamıyor. Dış kredi geliyor. Bu modelde ise hem devlet hem de firmalar kazanıyor. Maliyet olarak şu an bir şey söyleyemeyiz. Ama 6 milyar dolar olarak hesaplıyoruz” diye konuştu.

35 DOLAR ÜCRET DÜŞEBİLİR

Otoyol geçiş ücretlerinin 35 dolar olarak belirlenmesi yönündeki eleştirilere de cevap veren Yıldırım, Türkiye’deki otoyol ücretlerinin dünyaya kıyasla düşük olduğunu kaydetti.

Yıldırım, “Her hizmetin bir bedeli var. Ama biz sosyal devlet anlayışı ile vatandaşa alternatif de sunuyoruz. İzmit Körfezi geçişi köprüsünü kullanmak istemeyenler, feribotla ya da mevcut yolu kullanarak seyahat edebilirler. Ayrıca buradaki köprü ücreti 35 dolar, tavan ücretidir. Eğer işletmeci trafik çekmek için bu ücreti daha aşağıya çekebilecektir” dedi.

6 MİLYON DOLAR HARCANARAK 7 YILDA TAMAMLANACAK

İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze’den başlayacak ve Körfez’i köprüyle geçerek Orhangazi’ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir’den geçerek İzmir’e uzanacak.

870 MİLYON LİRALIK TASARRUF

Proje mevcut devlet otoyolunu yaklaşık 140 kilometre kısaltarak, 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresini 3,5-4 saate indirecek. Böylece yılda 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.

“İşletmenin açıldığı yıl” için belirlenen tavan geçiş ücretleri, “2008 yılı” bazlı hesaplanacak.

Buna göre, otomobiller için İzmit Körfez Geçişi ücreti KDV hariç 35 dolar olarak belirlendi. Bursa-Balıkesir- İzmir Otoyolu’ndan geçiş ise kilometrede 0,050 dolar olacak.

ASMA KÖPRÜ 3 KM UZUNLUĞUNDA

Proje tamamlandığında, İzmit Körfezi’ne yapılacak 3 kilometre (km) uzunluğundaki asma köprü, dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak. n Yüksek Planlama Kurulu’nun onayından sonra başlayacak olan projenin 7 yılda tamamlanması planlanıyor.

İLGİLİ HABERLER