Gündem
  • 31.8.2013 10:55

Balıkçılar bu gece "vira bismillah" diyecek

Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona erecek olması dolayısıyla gece 00.00'da "vira bismillah" diyecek balıkçılar, bu sezon en çok hamsiden ümitli.

 

Av yasağının sona ermesini yalnızca balıkçılar değil vatandaşlar da dört gözle bekliyor, tezgahların şenlenmesiyle sofralar da sezonun ilk balıklarıyla dolup taşacak.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gırgır tekneleri ile küçük balıkçı teknelerinin tüm hazırlıklarını tamamladığını ve artık geceyi beklediklerini söyledi.

Balıkçıların her yıl olduğu gibi bu yıl da sezona palamutla başlayacağını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Açıkçası bu yıl geçen yılki kadar bol palamut yiyemeyeceğiz. Sezon palamut avcılığıyla başlayacak ama maalesef şu anda denizlerimizde olumlu bir tablo gözükmüyor. Hatta geçen yıldan az miktarda bir balık olacağını söyleyebiliriz. Batı Karadeniz'de palamut balığı avcılığı Doğu Karadeniz'e göre biraz daha iyi olacak. Bu yıl biz yöre halkı olarak palamut balığını biraz pahalı yiyeceğiz."

- Hamsi bol olacak

Arslan, ekim ayı sonu veya kasım ayı ortalarında hamsi avının başlayabileceğini belirterek, "Havalar erken soğursa hamsi sezonu erken de başlayabilir. Bu yıl hamsi bol olacak gibi görünüyor, denizlerimizde küçük hamsi kendini göstermiş durumda. Geçen yıl palamut boldu ve büyüyüp gelişene kadar hamsiyle beslendiği için hamsiyi tüketti, palamudun az olması hamsiye olumlu etki edebilir" dedi.

Bu sezon istavrit balığının da bol miktarda olacağını dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

"Sofralarımızda bol miktarda istavrit balığı yiyebiliriz. Lüfer ve sarıkanat balığının bol olacağı söyleniyor. Karadeniz'de bu türler az miktarda oluyor. Gönül ister ki burada da bol olsun ama böyle bir şansımız yok. Yaklaşık 8 aylık avlanma süresi olacak. Eylül, ekim ve kasım sonlarına kadar palamut avcılığı hava şartları uygun giderse devam edecek. Eğer havalar güzel giderse aralık ayına kadar av devam edecek, tabi balık olursa. Akabinde istavrit avcılığı yapılacak."

- Fiyatlar pahalı seyredebilir

Arslan, av sezonunun başlamasıyla kısmen de olsa bir bolluk yaşanacağını dile getirerek, "Bir çeşitlilik yaşayacağız ama kısa süreli bir bolluk olabilir. Bu durum fiyatlara ne kadar yansır belli olmaz. Bu yıl balık türlerini biraz pahalı yiyeceğiz. Sofralar şenlenmesine şenlenecek ama artık fiyatlar ne derece olur, vatandaş ne kadar alıp yer o da ayrı bir konu" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER