Ekonomi
  • 1.4.2021 21:23

Bankada parası olanlar dikkat! Mevduat faizi için stopaj kararı

Bankada parası olanları ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Mevduat hesabı faizleri ile kar paylarından yapılan stopaj indirimi için süresinin 31 Mayıs'a kadar uzatıldığı bildirdirildi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Mevduat stopaj oranları ile ilgili Eylül 2020 tarihinde 3 aylığına getirilen ve Aralık ayında da 3 aylık uzatma yapılan mevduattaki stopaj kesintileri uygulamasının 31 Mayıs tarihine kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, bugün sona ermesi öngörülen stopaj indiriminin süresi 31 Mayıs'a uzatıldı.

Ekim ayında altı aylık süre için alınan karar ile, TL mevduatlarda vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15 olan oran yüzde 5'e, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 12 olan oran yüzde 3'e indirilirken, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj oranı sıfırlanmıştı.

Karar kapsamında, stopaj indirimi; 1 Nisan'dan itibaren açılan veya vadesi yenilenen hesaplar, bu tarihten itibaren iktisap edilen bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen kazançlar ve fon kullanıcısının bu bankalar olduğu varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarından elde edilen gelir ve kazançlar ile 1 Nisan'dan itibaren iktisap edilen yatırım fonlarından elde edilen gelir ve kazançlara uygulanmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

İLGİLİ HABERLER