Gündem
  • 28.1.2015 15:42

'Başbakan bayrağın ne anlama geldiğini bilmiyor'

Vural, bayrağın bir bez parçası olmadığını, Başbakan Davutoğlu'nun bayrağın ne anlama geldiğini bilmediğini söyledi.Vural, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Grup toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik sözlerini eleştiren Vural, Davutoğlu'nun bayrak edebiyatı yaptığını iddia etti. Başbakan Davutoğlu'nun bayrağın ne anlama geldiğini bilmediğini ve bir bez parçası muamelesi yaptığını öne süren Vural, "Başbakan Davutoğlu, bu bayrakla sorunu olan, bu bayrağın huzurunu bozmak isteyen PKK terör örgütü ile nasıl bir işbirliği yaptığını açıklasın" dedi.

Vural, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Kobani'deki PKK'lıları onuru gibi görüyorsa, bu başbakan bu milletin onurunu ve şerefini ayaklar altına almış demektir, hemen istifa etmesi gerekir. Kobani'ye selam, Kandile selamdır. Davutoğlu'nun mesajı nettir. Kobani'ye selam, teröre devam' demek istemektedir."

Başbakan Davutoğlu'nu eleştiren Vural, "Diyarbakır'da ya da başka bir yerde şu ya da bu dille konuşmak aslında senin kalbinin de fitne ve fesat içinde olduğunu ortaya koymuyor mu? Muhabbet dilden değil kalpten gelir. Sayın Davutoğlu'na bir tavsiyem var. Canı o kadar halay çekmek istediyse, Kobani Davutoğlu'na tarihi bir vasiyetse gitsin terör örgütleri ile halay çeksin, halayın başına geçsin, Selahattin Demirtaş'ta halayın diğer ucuna geçsin. Yüreği yetiyorsa Trabzon'da Yozgat'ta Kobani'ye selam göndersin" dedi.

AİHM'de Perinçek'in yargılandığının sorulması üzerine Vural, "Düşünceyi yasaklayan bir zihniyet. AİHM bu duruşmada umarım düşünceyi yasaklayan bu girişim karşısında daha önce verdiği kararı bozmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine Vural, "Cumhurbaşkanı prangalardan bahsediyor. Ben size prangalardan bahsedeyim, yargının ayaklarına vurulan pranga, yargının siyasileştirilmesi, hak ve özgürlüklerin tehditle yok edilmesi, prangalar bunlar. Hukuk devletine, demokrasiye pranga vuruyorlar. Recep Tayyip Erdoğan vesayet rejimini, monarşiyi arzu etmektedir. Arzu edilen başkanlık sistemi Türkiye'nin bir ihtiyacından ziyade, Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel arzusu istikametinde, PKK ile yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye'yi bir federasyona dönüştürmek amacıyla yapıldığını ortaya koyuyor" açıklamasında bulundu.
Fırat KESKİNKILIÇ/ANKARA,(DHA)

İLGİLİ HABERLER