Gündem
  • 31.3.2015 23:52

Başbakan Davutoğlu'ndan operasyon açıklaması

Maalesef Savcı Mehmet Selim Kiraz şehit oldu. Değişik hukuk anlayışları içinde olaylara yaklaşırız ancak bu terör eylemi karşısında bütün bu farklılıkları unutup omuz omuza verme vaktidir.

Bütün medyamıza teröre karşı mücadelede çağrıda bulunuyorum. Emniyet görevlilerimize buradan teşekkür ediyorum. Yayın yasağı uygulandı bu benzer durumlarda bütün ülkelerde yapılan bir şeydir. Ve bu kurula uyan bütün medya mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Avukat giysisi içinde silahın içeri sokulması hakkında da ne tür tedbirlerin alınacağı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Savcımızın ailesine, yargı mensuplarımıza ve tümTürkiye'ye başsağlığı diliyorum ve taziyelerimi ifade ediyorum.

Teröristlerin kimlikleri tespit edildi. Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol. Avukatların adliye binalarına girerken x-raylar'den geçmeleri ve bu aramaların uygulanması gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa bunları yapacağız. Adalet dağıtılan adalet saraylarında muhakkak güvenlik sağlanacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE İKİ TALİMAT VERİLDİ

Olayın olması sonrasında güvenlik görevlilerimiz iki net talimat verilmiştir. İlk talimat savcımız sağ sağlim kurtulması yönündeydi ancak silah seslerinin duyulmasının ardından verilen talimat ile operasyon başlatılmıştır. Savcımız ilk etpata yaralı olarak kurtarılmıştır.

ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDEKİ DURUMU YAKINDAN TAKİP ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan Davası'na bakan savcının rehin alınması üzerine İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Adalet Bakanı Kenan İpek, Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan sürece ilişkin bilgi aldı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan davasına bakan savcının rehin alınması üzerine AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Sebahattin Öztürk, Adalet Bakanı Kenan İpek, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu ile bir araya geldi.
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Davutoğlu Çağlayan Adliyesi'ndeki son durum ile ilgili bilgi aldı. Gelişmelerle ilgili bilgilerin Davutoğlu'na aktarıldığı belirtilerek, Başbakan Davutoğlu'nun geçici yayın yasağı ile ilgili talimat verdiği bildirildi.
Başbakan Davutoğlu'nun grup toplantısına girmeden elektrik kesintisine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan bilgi aldığı belirtildi. Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci'nin da Türkiye'de birçok yerde elektrik sisteminin çökmesi üzerine Başbakan Davutoğlu'na bilgi verdiği kaydedildi.

DAVUTOĞLU, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I TELEFONLA ARADI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’daki rehine operasyonuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verdi.
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Başbakan Davutoğlu, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasının ardından yapılan operasyonla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi. Başbakan’ın ilgili bakanlarından operasyon hakkında ve savcının sağlık durumuyla ilgili bilgi aldığı öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU'NA SERT ELEŞTİRİ

Daha olayın arka planı bilinmeden Kılıçdaroğlu'nun attığı twitler son derece provakasyon içeriklidir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun daha önceki açıklamalarını da biliyoruz yüzlerini kapatan eylemcilerle ''birlikte olurum'' dediği açıklamalar gibi maalesef bugünde onlarla birlikte oldu. 

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Saat 10:36'da Türkiye genelinde elektrikler kademeli bir şekilde kesildi. Enerji bakanımız bu olay sırasında yurt dışındaydı arayıp hemen ülkeye dönmesini söyledim. 16:30'da Türkiye'nin yüzde 80'i 18:30'da da tümü elektriğe kavuştu.

İLGİLİ HABERLER