Sağlık
  • 5.1.2015 14:32

Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla tedaviye alındı

KONYA’da 4 yıl önce lise 1'inci sınıfta arkadaş ortamında merak ederek başladığı eroinin bağımlısı haline gelen ve bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen 19 yaşındaki Ş.B., dün yayınlanan haberlerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) tedavi altına alındı.

Ailesinin 7 çocuğundan biri olan Ş.B. 4 yıl önce lise 1'inci sınıftayken, iddiaya göre kız arkadaşlarının eroin kullandığını görünce kendisi de merak edip kullanmaya başladı. Birkaç kez kullandıktan sonra bırakmak isteyen Ş.B., uyuşturucunun bağımlısı haline geldi. Eğitimini de yarıda bırakan Ş.B., bir dönem konfeksiyon mağazasında tezgahtarlık yaptı. Ailesiyle de sorunları ortaya çıkan Ş.B., 2013 yılında evi terk etti. Yaklaşık 4 ay sonra evine dönen Ş.B., eroinden kurtulmak için 4.5 ay AMATEM'de tedavi gördü. Tedaviden kısa bir süre sonra yeniden eroin kullanmaya başlayan Ş.B., 4 yılda 25 kilo zayıfladığını, saçlarının döküldüğünü, ciğerlerinin tükenmek üzere olduğunu belirterek kendisine tedavi için yardım eli uzatılmasını istedi.

BAŞBAKAN SAHİP ÇIKTI

Tedavi olmak isteyen Ş.B.'ye Başbakan Ahmet Davutoğlu sahip çıktı. Ş.B.'nin tedavi olmak istediğini dile getirdiği haberlerin yayınlanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı üzerine Konya Valiliği harekete geçti. Genç kız polis tarafından evinden alınıp AMATEM'e yatırıldı.

'KIZIM BELKİ ÖLÜME KADAR GİDECEKTİ'

Eşinin hamallık yaparak geçimlerini sağladığını belirten ve kızının krize girmesi sonucu zaman zaman eroin alması için para verdiğini belirten ev kadını anne 46 yaşındaki H.B., kızının tedavi olabilmesi için her kapıyı çaldığını belirtti. Kızının tedavi altına alınmasına sevindiğini ifade eden H.B., şunları söyledi:

'Dün sabah saatlerinde İl Emniyet Müdürü Yardımcısı ve narkotik ekipleri geldiler. Konuyla ilgili sonuna kadar yardımcı olacaklarını söylediler. Kızım o sırada dışarıda idi. Telefonla eve çağırdılar. Sonra da kızımı alıp tedavi olması için hastaneye götürdüler. Şu an kızım hastanede tedavi altında. Kızımın tedavi olması için her kapıyı çaldım. Ben böyle bir şey yapmasaydım hiçbir sonuç alamazdım. Çocuğum daha çok çekerdi. Belki ölüme kadar gidecekti. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden de geldiler bize yardımcı olacaklarını söylediler. Allah razı olsun yetkililerden.'

ANNE- BABALARA ÇAĞRI

Kızının eroin kullanmaya başladığından 2 yıl sonra haberleri olduğunu belirten H.B., anne ve babaları çağrıda bulunarak, 'Aileler evlatlarıyla yakından ilgilensin. Evlatları, uyuşturucu bağımlısı olduysa onları dışlamasın. Onlardan utanmasınlar. Onları tedavi ettirmek için her kapıyı çalsınlar' dedi.

Konya Valiliği, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla tedavi altına alınan Ş.B.'nin ailesine de yardım yapılacağını açıkladı.
Hasan DÖNMEZ / KONYA, (DHA)

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

İLGİLİ HABERLER