Gündem
  • 19.5.2013 12:14

Başbakan Erdoğan Obama'dan 3 kat daha yetkili

Kuzu, "Hiç abartmıyorum. Bunu niye söylüyorum? Türkiye'de deniliyor ki; 'Diktatörlük geliyor.' Ben en başta söyledim diktatörlük hevesi olan biri var ise açık söylüyorum o hükümet bu hükümet. Parlamenter modelde tüm şartları var. Çünkü kuvvet ayrımı yok. Tek güç Başbakan" diye konuştu.

Milli Türk Talebe Birliği'nin davetlisi olarak Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen, 'Başkanlık Sistemi ve Anayasa' konulu panelde konuşan Kuzu, panellerde karşılaştığı yumurtalı saldırıları epirili dille anlattı. Burhan Kuzu, zaman zaman mecliste sıkıldığı zaman gençleri görmek istediğini anlatırken, şöyle dedi:

"Çünkü, bazıları çekilmiyor Meclis'te hakikaten. O bakımdan sizi görmek daha eğlenceli onlardan. Tabii zaman zaman başımıza sıkıntı da açıyoruz yumurta atıyor, ayakkabı fırlatıyorlar. Oluyor bunlar. En son Samsun'da devekuşu yumurtası getirmişler ama atmadılar, Allah'tan verdiler yoksa bugün burada yoktum. Çanakkale'ye gittim 'Çocuklar bakın başka sefer hazırlıklı gelirim o zaman atın dedim' 45 dakika beklediler ama sonunda attılar. Yine bu sefer demek biraz etkili olmuş ki konuşmamla havalara girdi herhalde şöyle kürsüye doğru attı. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 120 yumurtayı bir anda yedik. 10 tane çift sarılı vardı. Diyorlar ki; 'Nasıl saydın?' Biz gözümüzü açamıyoruz o saf da inanıyor" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, İngiltere'deki parlamenter sistemi anlatırken, "Yıllardır anamızı belledi" cümlesini kullandı. Kuzu, şöyle konuştu:

"Yarın, pazar seçim var Türkiye'de sandık açıldı. 7-8 parti giriyor parlamentoya. Niye seçim yapılır? Yönetim değişsin veya devam etsin diye. Ama seçim yapıldı kaos. Olmasın daha iyi. Bir anlamı yok ki o seçimin. Aynı gün seçim oluyor Fransa istikrar sağlıyor, Yunanistan, İtalya perişan. Niye birinde yarı başkanlık modeli ötekilerinde parlamenter modeli var. Sebep sistemin kendisi. Efendim bizim bugün uyguladığımız parlamenter model, koalisyonlara gebe bir politika. İngiliz modeli bu, kokuşmuş İngiliz sistemidir bu oraya bile fayda vermemiştir. Bakın biriniz gelip de benim mezar taşıma 'Hocam kalk hocam İngiltere'ye koalisyon geldi', 'İşine bak' derim. Geldi, düşünün senelerdir gelmeyen koalisyonu oraya bile getirdi bu sistem. Ve İngiliz de diyor ki 'Ya biz bu modelden vazgeçsek de acaba başkanlığa mı geçsek' Senin modelin bizim anamızı belledi senelerdir. Bizim canımız yok mu? Başımıza bela ettin bu pis sistemi efendim parlamento diye bir şey uydurdun dünyanın başına resmen bela ettin. İngiltere'de niye çok bela olmadı; 2 parti vardı çünkü biri geliyordu biri gidiyordu."

"SOL KESİM BAŞKANLIK SİSTEMİ'NE KARŞI"

Başkanlık sistemine özellikle sol kesimin karşı çıktığını söyleyen Burhan Kuzu, göreve geldiklerinde Türkiye'de 36 bakanlık olduğunu, bunu 23'e indirdiklerini de ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bir şey söyleyeceğim, bizde bu kadar bakanlık var, 300 milyonluk Amerika'da 12 bakanlık var. Dolayısıyla bir şeyi anayasadan ümitlenelim ama evvela sistemin kendisi düzenlenmeli. Konu anayasa meselesi falan değil. Yeni anayasa yapacaksan yap, sistemin kendisi sakatsa yazsan ne olur. Buna karşı çıkanlar sol kesim. Sol kesim başkanlık sistemine karşı, sebebi de diktatörlük gelecek. Hadi geç derler adama; deminden beri söylüyorum. Diktatörlüğün 'd'si bile gelmez. Bırakın, böyle bir şey yok. Korku şu, bu modelde başkanın seçilmesi yüzde 51 ile gerçekleşiyor onu biz alamıyoruz. Bunu söyleyin de bilelim ve çözümünü bulalım beraber. Ben de diyorum ki kardeşim sen parlamenter modelde 50 yıldır zaten yoksun ki. Kaç defa geldin de bu hesabı yapıyorum. Açık söylüyorum yüzde 51 sol kesim pekala alır. samimi olarak net olarak söylüyorum. Çünkü bu model iki partili seçime gider biri merkez sağ biri merkez sol olur. Parti üstü bir sistem olur ama soldan bir isteğimiz şu sol bu söylemlerle gelemez."

"BAŞBAKAN ERDOĞAN BAŞKAN OBAMA'DAN 3 KAT DAHA YETKİLİ"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'dan 3 kat daha yetkili olduğunu ileri sürdü. Kuzu, sözlerine şöyle açıklık getirdi:

"Ben en başta söyledim diktatörlük hevesi olan biri var ise açık söylüyorum o hükümet bu hükümet. Parlamenter modelde tüm şartları var. Çünkü kuvvet ayrımı yok. Tek güç Başbakan. Bunu Başbakan kaç defa söyledi ya. Ben dedi çok daha güçlüyüm. Obama orada kongre kararı olmadan hiçbir şey yapamıyor."

İLGİLİ HABERLER