Gündem
  • 1.5.2004 00:56

BAŞBAKAN ULUSA SESLENDİ!..

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Kıbrıs Türk halkının evet cevabını verdiği soru, adada iki halkın aynı devlet çatısı altında beraberce barış içinde yaşayıp yaşamayacağı sorusudur. Aynı soruya Rum tarafı net biçimde hayır cevabını vermiştir'' dedi.
     Televizyonlardan Ulusa Sesleniş konuşmasında Türk tarafının, yeni Kıbrıs denkleminde barışı, uzlaşıyı ve çözümü savunan taraf haline geldiğini belirten Erdoğan, ''Gelinen bu noktanın, yakın tarihimizin en büyük diplomatik başarılarından biri olduğuna şüphe yoktur'' diye konuştu.
     Hükümet olarak müzakereler boyunca Kıbrıs meselesinin bir milli dava olduğu gerçeğini asla akıllarından çıkarmadıklarını kaydeden Erdoğan, ''Maalesef böyle önemli bir milli meselede ve müzakerelerin yürütüldüğü çok hassas bir dönemde hakketmediğimiz bazı tavır ve suçlamalara da muhatap olduk. Başlattığımız çözüm arayışları nedeniyle bizi, neredeyse ihanetle suçlamaya yeltenenler bile oldu'' dedi.
     Hiç kimsenin kendi siyaset tarzını millete dayatmaması gerektiğini belirten Erdoğan, ''Milli menfaatleri korumanın tek yolunun bugüne kadar sadece çözümsüzlük üretmiş bulunan statükoyu korumak olduğunu zannedenler, ortaya çıkan bu 'millet oyu'nu iyi değerlendirmelidirler. Millete rağmen siyaset yapma ısrarı, demokraside karar kılmış bir ülkenin daha fazla vaktini almamalıdır'' dedi.
     Öncelikli hedeflerinin Kıbrıs'ın 30 yıldan bu yana sıkıntısını çektiği ekonomik ambargoların kaldırılması olduğunu dile getiren Erdoğan, KKTC üzerinde uygulanan tecrit politikalarının derhal yürürlükten çekilmesi gerektiğini vurguladı.
     Bu yılın Aralık ayında AB ile bir kez daha masaya oturulacağını hatırlatan Erdoğan, ''AB ülkeleri Türkiye için bir karara varırken; aslında AB'nin bir değerler koalisyonu mu, yoksa bir Hıristiyan kulübü mü olduğuna da karar vermiş olacaklar. Aksi takdirde, Türkiye temsil ettiği değerlerle geleceğe yürümenin bir başka yolunu mutlaka bulacaktır'' dedi.
     Erdoğan, AB üyeliğinin, Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmek için önündeki yegane seçenek olmadığını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER