Gündem
  • 28.7.2009 14:41

BAŞBAKAN'I BAŞBAKAN YAPAN KÖY, MİLLETVEKİLİ GÖRDÜ

ZEKERİYA GÜNEŞ/SİİRT

Siirt'e merkezden 6 saat ve Pervari'den 3 saatlik mesafe ile en uzak köylerden biri olan Doğan köyü 3 Kasım milletvekili seçimlerinde tepkilerini göstermek amacıyla oy kullanmamıştı. Bu nedenle Siirt seçimleri yenilenmiş, Başbakan Erdoğan'ın üzerindeki siyaset yasağının kaldırılması ve Siirt'ten milletvekili seçilen Mervan Gül'ün çekilmesi ile Erdoğan, Gül'ün yerine aday olup seçimleri büyük bir farkla kazanmıştı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlık yolunu açan Doğan köyüne ilk defa bir milletvekili gitti. Güneydoğu Anadolu'nun en stratejik noktalarından biri olan, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Van il sınırlarında bulunan köy, terör örgütünün eskiden yuvası olarak bilinen Herekol ve Kör Kandil dağları arasında olması nedeniyle bugüne kadar sık sık örgütün saldırılarına maruz kaldı. Doğan köylüleri terör örgütüne karşı göstermiş oldukları mücadelede 75 köy korucusunu şehit vermiş köydeki onlarca köy korucusu ise gazi olmuştu. Terör örgütü PKK'nın saldırı sonucu Doğan köyünden yaklaşık 100 çocuk yetim kalmıştı.

Doğan köyünü ziyaret eden AK Parti Siirt Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu, köylülerle görüşerek köyün sorunları hakkında bilgi aldı. Köy Muhtarı Sadık Bulut'un evinde toplanan köy halkı ve Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu ile AK Parti il yönetiminin katılımı ile başlatılan toplantıda, köy ve yayla yolunun yapımı, sağlık ocağına personel ataması, elektrik trafoları ve direklerinin değiştirilmesi gibi istekleri not eden Milletvekili Helvacıoğlu, "Doğan köyü bizim için iki açıdan çok önemlidir.

Bunlardan birisi bu köyümüz bugüne kadar terör nedeniyle bölgede en fazla şehit veren bir köyümüzden biri olması, diğeri de herkesin de bildiği gibi bir önceki yerel seçimlerde kendilerine hizmet getirilmediği gerekçesiyle oy kullanmayarak seçimlerin iptaline ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a önce milletvekilliği ve ardında da başbakanlık yolunu açmış olmalarıydı. Bu nedenle bu köyümüzün bizim için ayrı bir manevi yeri vardır. Bu köyümüzün yıllardan beri alamadığı hizmetleri en kısa sürede alabilmesi için çaba harcıyoruz. Bugün köylülerle yaptığımız görüşmede köyün bütün sorunları masaya yatırılarak bütün sorunları tek tek köylülerin ağzından dinleyip not aldık. Köyün mağdur olması bizi derinden üzdüğü gibi bizim de çaresiz kaldığımız bazı konular var. 2004 yıllında Güneydoğu Anadolu'nun hiçbir köyünde bu kadar büyük ve teknik donanımlı sağlık ocağı Doğan köyümüze kuruldu ama köyün kötü kaderi eskiden terör örgütünün bölgede aktif olması ve köylülere sık sık baskın yapması sonucu bu köye doktor hemşire
gönderemiyoruz. Gönderdiğimiz personeller istifa edip geri dönüyorlar.

En kısa zamanda çözebilmek amacıyla çalışmalarımı sürdüreceğim" dedi.

Bir milletvekili görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Muhtar Sadık Bulut ise, şunları söyledi:

"Siirt'in en uzak ve ulaşımı en zor bir köyü olarak, Milletvekilimiz Yılmaz Helvacıoğlu'nu aramızda görmek bize ayrı bir mutluluk verdi. Köyümüz için özel bir gün. Çünkü köyümüzde milletvekili görmek olağanüstü bir şeydir. Biz de bugüne kadar terör örgütünün defalarca saldırısına maruz kalmamıza rağmen köyümüzde karakol olmasına rağmen İstanbul'dan gelip burada askerlik yapan hiçbir kardeşimizin şehit düşmesine müsaade etmedik ve hep biz önde olduk. Çünkü buradaki arazi şartlarını biz biliyorduk ve onun için onları tehlikeye atmadan biz korucular hep önde gittik, dolayısıyla bugüne kadar 75 korucu arkadaşımız şehit düştü ve bu köyde 100 üzerinde yetim çocuk var. Devlet elimizi bırakmadı ama bizi bu durumda bırakmasını da istemiyoruz. Sorunlarımızı milletvekilimize aktardık. Kendisi de bizzat bu sorunları gördüler. En kısa zamanda çözümü için çaba harcayacaklarını belirttiler. Kendilerine teşekkür ediyorum."

Milletvekili Helvacıoğlu terör örgütü tarafından katledilen 75 köy korucusu ve yaklaşık 40 vatandaşın bulunduğu şehitliği ziyaret etti. Köyün camisinde incelemede bulunan Helvacıoğlu kendisi de bir inşaat mühendisi olduğu için camide çökmeler yaşandığını belirtti ve bu çökmelere daha büyük riske meydan vermeden bir an önce destek yapılmasını istedi. Köylüler Milletvekili Helvacıoğlu ile toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. Milletvekili Helvacıoğlu'nun ziyaretinde kendisine meclis üyeleri, AK Parti İl Başkanı Bayram Kızılay, Pervari Belediye Başkanı İsmail Bilen ve partili heyet eşlik etti.

İLGİLİ HABERLER