Gündem
  • 30.9.2011 00:54

BAŞBUĞ : BAŞBAKAN İLE ARAM ÇOK İYİYDİ!..

Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. güne konuk olan Başbuğ, Başbakan Erdoğan ile ilişkilerinin oldukça iyi olduğunu belirterek, son günlerde artan terör olayları konusunda görüşlerini açıkladı.

Başbuğ, internete sızan MİT-PKK görüşmesinin ses kaydı için, "Terör örgütüyle görüşülebilir ama gizli kalmalı" yorumunu yaptı. Emekli Orgeneral Işık Koşaner'in internette yayınlanan ses kaydındaki özeleştirileri için de, "TSK da hata yapabilir" dedi. Başbuğ, internet andıcı davasında tanıklığa gidebileceğini de açıkladı.

Emekli olduktan sonra yazdığı kitap ile de gündeme gelen Başbuğ, terörün nasıl bitirileceğini ve çözümlerini dile getirdi. PKK terör örgütü aslında şanslı bir örgüt. Çünkü şartlardan lehine gelişen ve istifade edebilen bir örgüt. Propaganda da malesef PKK daha üstün. Kürt halkının PKK'ya karşı tavır alması gerek.

BAŞBAKAN'LA İLİŞKİM İYİYDİ
Başbuğ, 'Başbakan'la ilişkim iyiydi' şeklinde belirtti. Yapılan askeri terfileri haklı buldu. Başbuğ, internet andıcı davasındaki tanıklığı için 'eğer mahkemeden talep gelirse giderim' dedi.

PKK-MİT GÖRÜŞMELERİ
PKK-MİT görüşmesine ilişkin Başbuğ, siyasi makamların-otoritenin vereceği karardır. Dünyadaki diğer örneklerden yola çıkaraktan konuşuyorum. Ama riskli bir konu. Devlet direkt olarak görüşmüyor tabi. Burada görüşmelerin gizliliği önemli. Görüşmelerin amacının doğru tespit edilmesi gerek. Terör örgütünün koşulsuz silah bırakması.
Başbuğ’un sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

Kürt kardeşlerimiz teröre tavır almalı

(Terör biter mi?) Açık söyleyeyim, Irak’ın kuzeyindeki PKK varlığını kaldırmadan PKK belasından kurtulması mümkün değil. Ayrıca Kürt kardeşlerimiz teröre demokratik tavır almalı. Daha önemlisi silah bırakması için uluslararası baskı yapılmasıdır.

ABD ile işbirliği olmadan harekât zor

(K.Irak’a operasyon için ABD’den izin gerekir mi?)
2003’ten sonra Irak’taki durum değişti. Hava sahasında kontrol var. ABD ile koordine edilmeden bir operasyon zor. Sınır ötesi sonrası bölgede kalma ne kadar uzarsa o kadar başarılı olur.

İyi istihbarat, planlama ile Kandil temizlenir

(Kandil temizlenir mi?)
PKK’nın asıl bulunduğu bölge Irak’ın 40 kilometre içine kadar olan bölge. Kandil’e harekât, özel kuvvetlerle yapılabilir. İyi istihbarat ve planlamayla Kandil temizlenir.

PKK terör örgütü şanslı bir örgüt

(Terörle mücadelede hatamız neydi?)
K. Irak’taki PKK varlığının ortadan kaldırılmasının mücadelede önemli olduğunu gözden kaçırdık. PKK terör örgütü şanslı bir örgüt bana göre. Çünkü konjonktürel şartlar hep lehine gerçekleşen ve istifade edebilen bir örgüt. Biz en az 4 kez PKK’yı elemine etme şansını kaybettik.

Tezkere geçse, Irak’ta 40 km içeri girecektik

Bir türlü son darbeyi vuramadık. Bana göre en son fırsat 2003’teki 1 Mart tezkeresiydi. Kabul edilse TSK, adını Yağmur Hattı olarak adlandırdığımız K. Irak’taki 40 kilometrelik bölgeye girecekti.

Özel yetkili mahkemeler konusu ele alınmalı

(Ergenekon ve Balyoz’un TSK komuta kademesi üzerindeki etkisi?) Tutukluluk halinin ceza haline dönüştüğü kanaati var. Özel yetkili mahkemelerin sorunlar taşıdığını çok kimse düşünüyor. Ben de katılıyorum. Özellikle gizli tanıklar, ihbar mektuplarına dayalı faaliyetler, özel yetkili mahkemelerin de ele alınmasının uygun olacağını gösteriyor.

Başbakan ile ilişkilerimiz gayet sağlıklıydı

(Yeni bir asker - sivil düzeni mi kuruluyor?)
2008’de göreve geldiğimde Sayın Başbakan’la haftalık toplantıları ben arzu ettim. Dönemimde Sayın Başbakan’la ilişkilerimiz gayet sağlıklıydı. Diyaloğa açık bir süreç götürdük.Sorunlar olmadı mı, tabii ki oldu. Bu sorunları diyalogla, karşılıklı konuşarak çözmeye çalıştık.

Silah bıraktırmaz için PKK ile görüşülür

(Devlet PKK’yla görüşmeli mi?)
Siyasi iradenin vereceği karar çok önemli. Ancak görüşmelerde gizlilik ve amacının iyi tespit edilmesi çok önemli. Bence amaç terör örgütünün koşulsuz olarak silah bırakması olmalı.

İLGİLİ HABERLER