Gündem
  • 28.2.2020 13:42

Başkan Erdoğan ve Putin saldırının ardından ilk kez görüştü

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüştüğü kaydedildi. Uluslararası ajanslara son dakika olarak düşen açıklamayı Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov yaptı.

Suriye'nin İdlib kentinde askerimize yönelik gerçekleştirilen alçak hava saldırısının ardından NATO harekete geçmiş ve olağanüstü toplanmıştı. Konuyla ilgili "Biz vurmadık" açıklaması yapan Rus yetkililerin takınacağı tutum dünya kamuoyunca merak edilirken ikinci açıklama Lavrov'dan geldi. Rus Bakan Sergei Lavrov Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in bir telefon görüşmesi yaptıklarını son dakika olarak duyurdu.

"ANLAŞMALARIN UYGULANABİLİRLİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ"

Görüşmeye ilişkin son durumu ve ayrıntıları aktaran Lavrov "Başkan Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla görüştüler. İdlib'deki anlaşmaların nasıl uygulanacağı konusunun görüşüldüğünü açıklayabilirim" dedi.

Başkan Erdoğan Dünya Liderleri ile görüşecek

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'le telefon görüşmesinde iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmeleri kararlaştırıldı'' dedi. Öte yandan Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile görüşeceği de öğrenildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüştüğünü açıkladı.

Rejimin İdlib'de Türk askerine saldırmasının ardından Ankara ile Moskova arasında kritik telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, görüşmede İdlib konusunun ele alındığını dile getirdi.

Lavrov, "Türk askerlerinin kaybı için başsağlığı diliyoruz." dedi. Rusya'nın, Soçi mutabakatına bağlılığını koruduğunu savundu.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: İKİ LİDER YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlib'de yaşanan gelişmelere ilişkin medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Medyanın Ankara temsilcileriyle İdlib bilgilendirme toplantısı İletişim Başkanlığı'nda başladı.
 

İletişim Başkanı Altun, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'le telefon görüşmesinde iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmeleri kararlaştırıldı'' dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşeceği de öğrenildi.

''YENİ TEZKEREYE İHTİYAÇ YOK''

Altun, yeni tezkereye ihtiyaç olmadığını da söyledi.

İLGİLİ HABERLER