Sağlık
  • 18.1.2015 00:13

Başkent'te metanol alarmı

Kaza, Ankara- Konya karayolu Gölbaşı girişinde meydana geldi. İddiaya göre, Cemal Kurtuluş yönetimindeki 41 R 7320 plakalı metanol yüklü TIR İzmit’ten yola çıktı. TIR, sabah saatlerinde Ankara- Konya karayolu Gölbaşı girişinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle yoldan çıkarak devrildi. Kazada yaralanan sürücü Cemal Kurtuluş, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesine kaldırıldı.
TIR, metanol taşıdığı için olay yerine AFAD ekipleri sevk edildi. Geniş güvenlik önlemi alan ekipler sıvının çevreye yayılmasını önledi. 

METANOL NEDİR?

Saf metanol 1 atm'de 64,6 derecede kaynayan akışkan bir sıvı olup, parlak olmayan mavimsi bir alevle yanar. Bütün organik çözücülerde her oranda çözünür. Çok az miktardaki metanol dahi canlı organizma için zehirdir. Kalıcı yaralar, bozukluklar meydana getirir. 25 gram metanol içilirse insanlarda körlüğe neden olur.

Metanol ilk defa 1661’de odunun kuru damıtılması (havasız ortamda yüksek ısı verilmesi) ile elde edildi. Damıtma ürününde \% 1,5-3 metanol, \% 10 asetik asit, \% 0,5 aseton ve başkaları bulunmaktadır.

 

İLGİLİ HABERLER