Asayiş
  • 30.4.2015 15:32

Batman’da ‘kaçak mobil trafo’ da ele geçti

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kösetarla köyü Kumtepe mezrasında, traktör römorkuna yüklenmiş vaziyette yüksek gerilim hattına bağlanarak, su kuyusu sondajında kullanılan 50 Kwa gücünde bir mobil trafo ele geçirildi.

Batman’da ‘kaçak mobil trafo’ da  ele geçti Batman,kaçak mobil trafo,traktör

Savcılık kararıyla trafoya el konulurken, yüksek gerilim hattına kaçak trafo bağlayan şahıslar hakkında kanuni süreç başlatıldı.
Dicle EDAŞ Batman İl Müdürlüğü’ne bağlı saha elemanlarının çalışması neticesinde Beşiri ilçesi Kumtepe mezrası mevkiinde yüksek gerilim hattına bağlı su sondajı kuyusuna enerji sağlayan kaçak trafo tespit edildi. Yapılan tespit sonrası Dicle EDAŞ İl Müdürü Murat Dursun’un talimatıyla kurum avukatı savcılık nezdinde kaçak trafoya el koymak için girişimde bulunurken, konuyla ilgili jandarmaya bilgi verildi.

JANDARMA EŞLİĞİNDE OPERASYON
Dicle EDAŞ İl Müdürü Dursun ve DEDAŞ ekipleri, jandarma eşliğinde yüksek gerilim hattına bağlı sondaj yapılan alana intikal etti. Kurum avukatının savcılıktan aldığı ‘kaçak trafoya el koyma’ kararı ile trafonun bağlantıları kesilerek el konuldu. Trafonun yanı sıra bağlantı kabloları ve diğer malzemelere el konuldu. Trafo ve diğer malzemeler tutanak karşılığında yediemin olarak DEDAŞ ambar görevlilerine teslim edildi.

SAHA ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
İl Müdürü Murat Dursun, denetim ekiplerinin Batman merkezin yanı sıra kırsalda da sık sık çalışma yaptıklarını belirterek, kaçak trafonun da bu şekilde tespit edildiğini söyledi. İl müdürü Murat Dursun, bu tür denetimlerinin aralıksız devam ettiğini belirterek, “Ekiplerimizin yaptığı saha çalışmalarında konudan haberdar olduk. Konuyla ilgili jandarmayı bilgilendirirken, kurum avukatımız da trafoya el koyma işlemi için savcılık nezdinde girişimde bulundu. Alınan izin doğrultusunda trafoya ve takım edevatlarına el konularak yediemin olarak ambar görevlilerine teslim edildi. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatıldı” dedi.

DURSUN’DAN ‘HAYATİ TEHLİKE’ UYARISI
Kaçak trafonun yüksek gerilim hattına bağlanmasının büyük tehlike arz ettiğini belirten Dicle EDAŞ İl Müdürü Murat Dursun, şöyle konuştu:
“Mesele sadece kaçak trafo ile enerji kullanımı değil. Orada çalışan vatandaşlarımız yüksek gerilim hattına bağlı kaçak trafo ile enerji sağlanan bir alanda çalışıyordu. Allah korusun ölümcül vakalar vuku bulabilirdi. Bu tür kaçak elektrik bağlantılarında yaşanan can kayıpları var. Burada can kaybı ve yaralama olmaması sevindiricidir. Biz denetimlerimizde olaylara sadece kaçak elektrik kullanımı ile alakalı bakmıyoruz. Vatandaşların can güvenliği açısından da olayları değerlendiriyoruz. Bir taraftan yüksek gerilim hattına bağlı kaçak trafo diğer taraftan kuyudan etrafa dağılmış su birikintileri var. Küçük bir elektrik teması acı olaylara neden olabilirdi. Orada çalışan işçileri Allah korumuş.”
Dicle EDAŞ ekipleri, daha önce de Şanlıurfa’da yine traktör römorkuna yüklü olarak kullanılan bir ‘mobil trafo’ ele geçirmişti.

İLGİLİ HABERLER