Gündem
  • 2.10.2008 00:19

BAYKAL'IN DÜELLO TEKLİFİNE ERDOĞAN'DAN YANIT!..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dokunulmazlıklarla ilgili ilkelerinin belli olduğunu, o ilkeler çerçevesinde dokunulmazlıklardan yana olduklarını belirterek, ''Sadece siyasetçiyi kapsayan, siyaseti adeta yozlaştırmayı hedefleyen ve burada kendileri için farklı güven kaynakları arayanlarla böyle bir şeyi tartışmayız'' dedi.
Başbakan Erdoğan, TBMM'nin 23. Dönem 3. Yasama Yılının başlaması dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin ''Yolsuzluklar son günlerde tartışma konusu. Bu konuda sizin partinizin stratejisi belli. Yaptığınız çalışmalar ortada. CHP Lideri Deniz Baykal, bu konuda sizinle karşı karşıya gelmek istiyor. Yolsuzlukların kaldırılmasını istiyor. Bu tabloyu değerlendirebilir misiniz?'' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, kendilerinin yola çıkarken ''3Y'' ile mücadele edeceklerini söylediklerini bildirdi.
Erdoğan, ''Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar. Bu mücadelemiz devam ediyor. Bu mücadelemizi sürdürürken, kimseden icazet almak gibi bir derdimiz yok'' diye konuştu.
Aynı gazetecinin ''Baykal'ın 'Karşılıklı tartışalım' diye bir çağrısı olmuştu'' sözleri üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:
''Benim öyle 'Prim yaptırma gayreti' diye bir derdim yok. Zaten şu anda cansız programlara çıkıyorlar, canlı programlara çıkıyorlar. Canlı programlarda bol bol konuşuyorlar zaten. Bu tür şeyleri atışmaları çok fazla değil, yaptığımız işlemleri gündemde tutacağız. Onlar da bunları yapmak istiyorlarsa, internet sitelerinde rahatlıkla, mal beyanlarını her şeylerini çok açık net orada ortaya koyabilirler.
Bunlar, mal beyanlarını tamamıyla ortaya koydukları zaman, her şey şeffaf olarak ortaya çıkar. Bunu da halkımız, sizler, en güzel şekilde değerlendirirsiniz.''
Bir gazetecinin, ''Global krizde, Türkiye'nin tatilde olması büyük şans olarak değerlendiriliyor'' demesi üzerine Erdoğan, konuyla ilgili açıklamalarını 3 Ekim Cuma günü yapacağını belirtti.
Erdoğan, ''Türkiye'nin tatilde olmasıyla, bu işin yakından uzaktan alakası yok. Türkiye, 90'lı yılların krizlerinden ibret alamayanlarla 2000'li yılların krizlerini yaşadı, biliyorsunuz. Ama 2000'li yılların krizlerinden ibret almış bir Türkiye var şu anda, bir AK Parti iktidarı var'' dedi.
Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Finans sektöründe, özellikle kredilerde geri dönüş, 2000'li yılların geri dönüşüyle mukayese edemeyecek noktadaydı. Bizde (AK Parti iktidarında), yüzde 2, yüzde 3'ler düzeyindeydi. Ama o dönemlerde yüzde 30-35'lere varan geri dönüşü olmayan krediler vardı. Şimdi, bizim hassasiyetimiz aynen devam ediyor. Bu konuda kararlıyız. Bundan asla taviz yok. Bu şekilde de süreci devam ettireceğiz. Ama yatırımlardan da taviz vermeyeceğiz. Gerek küresel yatırım, gerek yerli yatırım... Burada da rakamlar, yatırımlar ciddi manada artıyor. Bunun artışı da Türkiye'nin yine iyi yolda olduğunu gösteriyor.
Tabii ki sıkıntılarımız yok değil. İşte enflasyonda olan, ki bunda da çok kararlıyız. Faizde olan, büyümede, ki aynı şekilde daralma var. Bütün bunlara rağmen bunu en az zayiatla Türkiye atlatacak. Bunu söyleyebilirim. Cuma günü detaylarına daha da gireceğim. ''

İLGİLİ HABERLER