Gündem
  • 30.4.2013 23:58

BDP'li vekil Kurt olan soyadını bakın ne yaptı

Mahkeme kararıyla soyadını değiştiren BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, yeni soyadıyla, yeni kimliğine
kavuştu. Daha önce ”Kurt” olan soyadı, milletvekili kimlik kartında ve TBMM’nin resmi internet sitesinde ”Zozani” olarak değiştirildi.

Adil Zozani, TBMM Başkanlığı’na başvurarak, ”Kurt” olan soyadının ”Zozani” olarak mahkeme kararıyla değiştirildiğini anımsatarak, soyadının tüm kayıtlarda yeni şekliyle yer almasını talep etti. Zozani, başvurusuna, mahkeme kararını da ekledi.

TBMM Başkanlığı da bu başvuruyu dikkate alarak, Zozani’ye, yeni soyadının yer aldığı kimlik kartını çıkardı. Ayrıca, TBMM’nin resmi internet sitesinde Zozani soyadı kullanıldı.

Zozani, bugüne kadar kullandığı soyadını, ”yaylalı” anlamına gelen ”Zozani” ile neden değiştirdiğine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

”Adil Zozani” olarak bilindiğini, yaklaşık 20 yıldır bu kimliğiyle gazetecilik yaptığını, kitaplarının yayınlandığını ifade eden Zozani, buna mukabil ”Adil Kurt” isminin çevresine, mahallesine yabancı bir isim olduğunu kaydetti.

Adil Kurt ismine kendisinin de alışamadığını dile getiren Zozani, ”Yaklaşık 20 yıl sonra tekrar Adil Kurt olarak aktif siyasette yer almam, çok oturmadı. O elbisenin içine oturmadı. Kendim olarak var olmak istedim. İnsanların beni tanıdığı şekilde olmak istedim. Özümsediğim bir soyadımı taşımak istedim. Türkiye’de benden başka bu soyadı, bildiğim kadarıyla yok. Bu heyecan veriyor” diye konuştu.

Mahkemeye teşekkür

Mahkemenin bu soyadına izin vermesine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Zozani, birçok kişinin çocuğuna ”Zozan” ismini koymasının yasak olduğunu belirtti.

Mahkemenin bu konuda olması gerektiği şekilde karar verdiğini belirten Zozani, mahkemenin, kendini ret ve inkar politikalarının dışında tutarak, bu cumhuriyetin bir vatandaşının isteğini, doğal bir hakkını karşıladığını kaydetti.

Zozani, mahkeme kararını önemsediğini vurgulayarak, mahkemeye, bu konuda ön açıcı tutum sergilemesinden dolayı da teşekkür etti.

Mahkeme kararıyla alınan bir soyadının kimsenin sorgulama hakkının bulunmadığını belirten Zozani, ”Yeni kimliğimi, yeni soyadımla, milletvekili kimliğimi de Meclis Başkanı’nın imzasıyla aldım. Adil Kurt olarak, bu ülkenin bir vatandaşıyım, Adil Zozani olarak da bu ülkenin bir vatandaşıyım. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir Kürt vatandaşıyım. Adil Kurt olarak mı Adil Zozani olarak mı aidiyet duygunuz daha güçlüydü, diye sorarsanız; rahatlıkla söyleyebilirim ki bugün aidiyet duygum düne göre daha güçlüdür. Eğer siz insanları, olmak istedikleri gibi var olmalarına izin verirseniz, o kapıyı açık tutarsanız, Türkiye’de sorun diye gördüğünüz şeylerin sorun olmadığını da fark etmiş olursunuz” diye konuştu.
 

İLGİLİ HABERLER