Sağlık
  • 26.5.2013 13:50

Bebek ürünlerinde büyük tehlike!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul’da tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları satış noktalarında bebek ürünleriyle ilgili yapılan denetimlerde, bin 500 civarında ürünün incelendiğini, riskli görülen 13 farklı markaya ait üründen numune alınarak teste tabii tutulduğunu bildirdi.

Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, 9 Mayıs’ta İstanbul’da tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları satış noktalarında bebek ürünleriyle ilgili olarak denetimler yapıldığını belirtti.

Denetimlerde başta mama önlükleri, alıştırma külotları, banyo malzemeleri, yatak çarşafları, alt değiştirme minderleri olmak üzere bin 500 civarında ürünün incelendiğini ifade eden Yazıcı, riskli görülen 13 farklı markaya ait üründen numune alınarak teste tabii tutulduğunu kaydetti.

Mama önlüğü, alt değiştirme minderi ve alıştırma külotları satan 4 farklı markanın 500 ürününde izin verilen limitlerin üzerinde fitalat maddesi tespit edildiğini bildiren Yazıcı, söz konusu ürünlerin piyasadan toplatılması ve bertarafıyla ilgili idari işlemlere başlandığını ifade etti.

Bakanlığın piyasa gözetimi faaliyetlerinin bununla sınırlı olmayıp, yılbaşından bu yana çocuk ürünlerinde, taşıdıkları kimyasal ve fiziksel riskler açısından denetimler yapıldığını anımsatan Yazıcı, şubat ayında çocuk giysilerinde ciddi boğulma riski oluşturan, boyun kordon ve bağcıkları yönünden denetimler yapıldığını ve denetimlerde 471 çocuk giysisinden 66’sının güvensiz bulunduğunu kaydetti.

Mart ayında 0-3 yaş bebek ayakkabıları ve bebek giysilerinde kimyasal riskler yönünden denetim yapıldığını belirten Yazıcı, 17 farklı marka ayakkabının 6 modelinde, 10 farklı bebek giysisinin ise 4 modelinde limitlerin üzerinde fitalat tespit edildiğini bildirdi.

Nisan ayında 3-12 yaş çocuk ayakkabılarında kimyasal riskler incelendiğini kaydeden Yazıcı, şunları kaydetti:

“36 ayakkabı azo boyar ve fitalat testlerinden geçirilmiş ve güvenli oldukları tespit edildi. Yine nisan ayında tekerlekli çocuk arabaları ve yürüteçler denetlendi. 150 adet çocuk arabasının tamamının güvenli olduğu, 62 adet yürüteçten 1 tanesinin ise güvensiz olduğu tespit edildi. Nisan ayında ayrıca, çocuklar için risk oluşturabilecek yiyecek taklidi ürünlerle ilgili olarak denetimler yapılmış 105 farklı ürün incelendi. Saydığımız denetimlerde mevzuata aykırı bulunan ürünlerle ilgili olarak üretici veya ithalatçıları ile temasa geçilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmaktadır. Mayıs ayında ise bebek karyolaları ve beşiklerle ilgili Türkiye’nin çeşitli yerlerinde denetimlerimiz devam etmektedir.”

Bakanlığın kurulduğu 2011 yılı haziran ayından bu yana piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin aralıksız devam ettiğine dikkati çeken Yazıcı, her sene farklı sektörler seçilerek denetimlerin yapıldığını, söz konusu sektördeki yıllar içindeki iyileşmenin takip edildiğini ifade etti.

Bu yıl özellikle gözetim altına alınan sektörün bebek bakım ve banyo gereçleri olduğunu belirten Yazıcı, okulların kapanmakta olduğu ve yaz mevsimine girilen bu dönemde tüketicilerin ihtiyaç duyacağı ve yoğun olarak kullanacağı yüzme giysileri, yüzme yardımcıları, bisikletler ve bebek mobilyalarının denetimine ağırlık verileceğini ifade etti.
 

İLGİLİ HABERLER