Sağlık
  • 25.5.2013 10:19

Bebeklerde isiliğe dikkat !

Özel Meridien Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kılıç, bebeklere dar giysiler yerine bol giysilerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, ‘’Bebek terli bırakılmamalıdır. Sıcak havada bebek serin tutulmalıdır. Üst üste çok fazla ve yoğun nemlendirici kullanılmamalıdır. Bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir’’ dedi. İsiliğin, bebekte sürekli ağrının yanı sıra huzursuzluğa da yol açacağını vurgulayarak, ’’Bebek giysileri pamuklu ve ince malzemelerden seçilmeli, uyuduğu ortamın pamuklu kumaşlardan olmasına özen gösterilmelidir ’’ diye konuştu.

"SABUN VE DETERJAN KULLANMAYIN"

İsiliğin, bebeğin vücudunda kırmızı ya da pembe noktalar şeklinde beliren lekeler olduğuna dikkati çeken Uzman Dr. Kılıç, şöyle devam etti:

’’Görünümü genellikle kabarcıklar şeklinde bu noktalar en çok bebeğin kafasında, boynunda, kollarında ve cilt katlantı yerlerinde görülür. Yıkanırken yumuşak formüllü bebek şampuanı ve sabunu kullanılması cilt sağlığı açısından önemlidir. Cilt bakımı ürünlerinin hipoalerjik ve pH değerleri nötr olanlarını almaya özen gösterilmelidir. Aşırı nemlendirici kullanma ve dar giysiler gözenekleri tıkayabilir. Sabun ve deterjanlar sorunu daha da artırabilir.’’

DERİDE İLTİHAPLANMA VE KAŞINTI

Uzm. Dr. Kılıç, bebek eğer hafif seyreden bir isilik geçiriyorsa, ciddi bir tedavi sürecine girilmeden bebek serin tutularak, düzenli banyo ve nemlendiriciler ile zamanla kendiliğinden geçmesi beklendiğini belirterek, ’’ Ama deride iltihaplanma ve kaşıntı varsa, doktorun önerdiği krem ya da losyonların aksatılmadan kullanılması ve önerilen bakım koşullarının uygulanması tedaviyi olumlu etkileyecektir’’ uyarısında bulundu.

"EN İYİ TEDAVİ SIK BANYO YAPILMASI"

Kış ayları bile olsa ev içi ısısının 23-24 derece olmasının ideal sıcaklık olduğunu belirten Kılıç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

’’Daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir. Ciltte kaşıntı varsa kaşıntı ve yangıyı giderici kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir. Özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir, banyo sonrası bu bölgelerin iyice kurutulması, nemli bırakılmaması faydalı olacaktır.’’

(İHA)
 

İLGİLİ HABERLER