Dünya
  • 20.4.2021 22:09

Belçika'da Çeçenler ve Kürtler arasında çatışma

Belçika'da Çeçenler ve Kürtler arasında çatışma

Belçika'nın Liege kentinde 39 yaşındaki Aslanbek Diretsov'un öldürülmesi sonrası Çeçen ve Kürt gençleri arasındaki kavga, çatışmaya dönüştü. Ağır silahların kullanıldığı çatışma kısa sürede büyüdü. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken; Belçika polisi, intikam çağrıları üzerine yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Youth gangs fight conflict with heavy weapons in Liège: one death, 28  arrests | Abroad - Netherlands News Live

BRÜKSEL , - Bir çeçen asıllı kişinin Kürt gruplar tarafından öldürülmesinden sonra, hafta sonu da yeni çatışmalar yaşandı.

Belçika'nın Liege kentinde ve çevresinde, bir gün önceki saldırının ardından rakip Çeçen ve Kürt grupları arasındaki silahlı çatışmayı bastırmak için bölgeye özel kuvvetler konuşlandırıldı.

Belçika medyasına göre, ertesi gün Liege'in Bressoux semtinde iki grup arasında büyük bir kavga daha çıktı. Kavgayı ayırmak için olay yerine giden 39 yaşındaki Aslanbek Diretsov, bir grup Kürt genç tarafından beyzbol sopalarıyla dövüldü.

Savcılığa göre, otomobiliyle kaçmaya çalışan Diretsov, silahla vurularak öldürüldü.

Belçika'daki Çeçenler arasında sevilen bir kişi olduğu belirtilen Diretsov'un ölüm haberi üzerine, yüzlerce Çeçen sokağa döküldü.

Güvenlik güçleri tetikte

Liege sokaklarında ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar çıktı. 2 kişinin yaralandığı olaylarda, çevredeki araçlar da zarar gördü. Polis 28 kişiyi gözaltına aldı. Olay yerindeki araçlarda Kalaşnikof dahil çok sayıda ağır silah ele geçirildi.

Kavga daha sonra Verviers kentine sıçradı. Kentte yaşayan Çeçenlere intikam çağrıları yapıldı ve silahlı olarak kavgaya kavgaya gitmeleri istendi.

Belçika polisi, misilleme ve intikam çağrıları nedeniyle geniş güvenlik önlemleri aldı. Özellikle Verviers kentinde gerginliğin hala devam ettiği ve güvenlik güçlerinin tetikte beklediği belirtiliyor.

Belçika medyasına göre, Çeçen ve Kürt gençlerin oluşturduğu sokak çeteleri bir süreden beri rekabet içindeydi.

Zaman zaman bu nedenle karşı karşıya gelen iki grup bir süredir sosyal medya üzerinden birbirlerini tehdit ediyordu.

Bir görgü tanığı tarafından çekilen ve RTL Info televizyonu tarafından yayınlanan videosu, saldırının kalabalık bir Kürt grup tarafından gerçekleştirildiğini gösterdi.
video da  saldırganların park halindeki bir arabaya çarpan siyah bir sedanın peşinden koştuğunu görülüyor. Maskeli grup durdurulan aracı çevrirken o anda Kürt grup içerisinden birisinin dört el silah sesi duyuldu.

Yargıç Damien Leboutte, bu sahnenin Perşembe günü bir servis istasyonunda bir Çeçen ile Kürt arasında yaşanan ve müessesenin sahibi ile bir müşterinin onu dövmeye çalışırken yaralandığı kavganın takip ettiğini söyledi.

Akaryakıt istasyonunun güvenlik kameralarından tespit edilen üç Kürt sorgulanmak üzere tutuklandı.

Yargıç , Cuma günkü ölümcül saldırı ile ilgili sorgulama ve kimlik kontrolleri için 28 kişinin tutuklandığını ve en az bir Kalaşnikof saldırı tüfeği olan ateşli silahın ele geçirildiğini söyledi.

AFP'ye “Liege'de daha önce hiç böyle olaylar görmedik” dedi.

Şüphelilerin kimlikleriyle birlikte milliyetleri ve ikamet durumlarının da doğrulandığını söyledi.

Liege'nin doğusundaki Verviers kasabasındaki Kürt toplumuna karşı "intikam" arayan Çeçen cemaatinden bahseden sosyal medya paylaşımlarıyla, kan davasının hafta sonuna kadar devam edeceğinden korkulduğunu söyledi.

Bakanlık  bölgeyi "korumak" için polisin görevlendirildiğini söyledi.

Kürtlerin Çeçenler ile ilk çatışması değil bu. 
2016'da Almanya'da Ezidi Kürtler ve İslami Çeçen sığınmacıla çatışmıştı.

haber

İLGİLİ HABERLER