Ekonomi
  • 27.10.2008 10:09

BENZİN TASARRUFU YAPTIRAN LASTİK

Fransa’da Clermont-Ferrand’daki Ladoux Michelin Teknoloji Merkezi’ni dünya medyasına açan Michelin, 100 kilometrede rakiplerine göre 0.2 litre yakıt ekonomisi sağlayıp yakıt maliyetini azaltan ve karbondioksit (CO2) emisyonlarını kilometrede 4 gram düşürerek çevreye katkıda bulunan yeni lastiği ‘Michelin Energy Saver’ı özel testlerle tanıttı. Testlerde Energy Saver’ın yakıt tasarrufunun yanısıra, ıslak zemin pistinde rakiplerine göre üç metre daha kısa fren mesafesi sağladığı ve kullanıcılarına optimum güvenlik sunduğu vurgulandı.

Yıllık Ar-Ge bütçesi 600 milyon euro olan Michelin’in Yönetici Ortağı Didier Miraton, “Lastik teknolojik bir ürün, Michelin ise teknolojik ve inovatif bir şirkettir. Günümüzde doğal kaynakların azalması ve çevre kirliliği ciddi sorun. 15 yıl önce dünyada 80 milyon taşıt varken, bugün 900 milyona ulaştı, 20 yıl sonra 1.5 milyara ulaşması öngörülüyor. Lastikler bir otomobilde bir depo yakıtın 1/5’ini, bir kamyonda 1/3’ünü bir iş makinasında 1/4’ünü harcıyor. Michelin bu doğrultuda lastiklerin yakıt tüketimini azaltmaya odaklandı” dedi.

Standartlar değişiyor

Avrupa Komisyonu’nun AB’de satılan yeni otomobillerin ortalama emisyonlarının 2012’ye kadar 130 gram CO2’ye indirilmesi için motor teknolojisinde yenilikler yapmaları yönünde yasa önerdiğini belirten Miraton şöyle konuştu: “2006’da, Avrupa’da satılan yeni otomobiller için ortalama CO2 emisyonu miktarı, kilometre başına 160 gramdı. Bu bağlamda Michelin Energy Saver, otomobilde başka bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan ortalama CO2 emisyonunu kilometrede ortalama 4 gram düşürüyor. Bu, otomobil üreticileri için ’Tak ve çalıştır’çözümüdür.”

Dünyanın en büyük lastiği 60 bin dolar

MICHELIN, dünyanın en büyük lastiği 59/80R63 XDR’i üretti. 60 bin dolardan satılan, açık maden ocaklarında kullanılan kamyonlar için tasarlanan lastiğin çapı 4.03, genişliği 1.50 metre. 5 tondan fazla ağırlığa lastik, iki küçük otomobil üretmek için yeterli 890 kilo çelik, 600’den fazla otomobil lastiğine yetecek kadar 3 bin 850 kilo kauçuktan üretiliyor.

İLGİLİ HABERLER