Ekonomi
  • 16.7.2019 21:33

Benzin ve motorine zam geldi

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak benzinde ise 11 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 3 kuruş benzinde ise 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

AA muhabirinin Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı eşel mobil sistemi bu yıl benzin ve motorin için üçüncü kez tekrar devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarında yaşanan 18 kuruşluk artışın 15 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 3 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara'da ortalama 6,39 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,54 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,32 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,40 liradan 6,55 liraya yükselecek.

Benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 11 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara'da ortalama 7,05 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,16 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,97 liradan 7,08 liraya, İzmir'de 7,04 liradan 7,15 liraya yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel mobil sistemi nedirAkaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zamolarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Yorumlar (2)

  • - EKONOMİST

    Zamları damat değil FETÖ yapıyor; zira bütçede 85 milyar açık var israf yapmışlar işçilerin emeklilerin yoksulların parasını çalmışlar sizin maaşları düzmece uyduruk enflasyon rakamları ile Arınçın mmaşını gerçek enflasyona göre revize etmişler sizden almışlar müteahhitlere eski vekillere yedirmişler kazan kazan.

  • - ASABİ

    BU İKTİDAR RESMEN HALKIMIZLA DALGA GEÇİYOR. ÜÇ GÜN ÖNCE İNDİRİM VAR DİYORLAR DA ŞİMDİ ZAM YAPTIK. BU HÜKÜMET ARTIK ÇEKİLECEK GİBİ DEĞİL.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER